Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Integracja sensoryczna

( ilość produktów: 1448 )

Zabawki sensoryczne - Czym są

Sensoryczne zabawki to zabawki, które wspierają fizyczny i umysłowy rozwój dziecka poprzez zmysły (wzrok, dotyk, słuch, węch, smak) oraz umożliwiają poznanie przedmiotów i obiektów znajdujących się w otoczeniu.

Aby wspierać dziecko w budowaniu integracji sensorycznej, warto proponować mu zabawki, które rozwijają ten proces.

Po co zabawki sensoryczne

Zabawki pomagają dzieciom poznawać i uczyć się korzystać z otaczających je przedmiotów, a emocje, które wywołują, stymulują rozwój umysłowy i fizyczny dziecka. Dają one wiedzę o właściwościach obiektów (gładkie lub szorstkie, słodkie lub gorzkie, duże lub małe, pachnące lub nie itd.) Oddziałują one na mózg dziecka poprzez wrażenia dotykowe, rozwijają rozumienie środowiska, drobne umiejętności motoryczne i mowę.

Z tego powodu dla pełnego rozwoju dziecka ważne jest, aby było otoczone zabawkami sensorycznymi z różnych materiałów, o różnych kształtach i kolorach.

Rodzaje zabawek sensorycznych

Wszystkie zabawki można podzielić na kategorie w zależności od tego, na który organ zmysłów działają.

Na przykład percepcja wzrokowa pomaga rozróżniać przedmioty na podstawie ich koloru, kształtu i wielkości. W tej kategorii nie można wyróżnić żadnej szczególnej zabawki. Każda zabawka, którą bawi się dziecko, dostarcza mu wszystkich pomysłów, których potrzebuje i które rozwija, ponieważ one mają różne kształty, kolory i rozmiary.

Zabawki rozwijające słuch - to zabawki, które nauczą dziecko rozróżniać dźwięki pod względem tonu i głośności. Mogą to być instrumenty muzyczne, książeczki muzyczne i pluszowe zabawki, pozytywki, zgadywanki do słuchania. Można wykonać własne urządzenia do wydawania dźwięków i odgłosów (łyżka i garnek, butelka z kaszą itp.).

Zabawki sensoryczne, które są przede wszystkim dotykowe, wykorzystują percepcję skóry i dotyk oraz obejmują wrażenia dotykowe związane z fakturą, temperaturą itp. One dobrze rozwijają zdolności motoryczne rąk.

Na co możesz zwrócić uwagę: Mozaiki, Przeszywanka But, Kulodrom bambusowy, zestaw konstrukcyjny, pacynka na dłoń, piasek kinetyczny, plastelina, farby do malowania palcami i inne.

Woreczki z naturalnymi zapachami (igły sosny, skórki pomarańczy, kawa, lawenda, mięta, kakao itp.) mogą być używane do rozwijania zmysłu węchu.

Aby rozwinąć u dzieci zmysł smaku, można pomyśleć o zabawach z jedzeniem w domu. Przykład: Przygotuj różne produkty spożywcze (warzywa, owoce, słodycze, płatki śniadaniowe, ser, herbatniki itp.) Im bardziej urozmaicony asortyment, tym lepiej. Następnie dziecko musi zjeść coś z zamkniętymi oczami i odgadnąć, co to jest.

Zabawki sensoryczne od jakiego wieku, jak wybrać?

Wiele osób uważa, że zabawki sensoryczne są niezbędne tylko dla dzieci w pierwszych latach życia. My uważamy, że jest wręcz przeciwnie - umiejętności, które dziecko musi nabyć w pierwszych latach życia, należy wspierać. Ważne jest, aby rozwijać zdolności sensoryczne dziecka przez całe jego życie, dlatego dobrze jest oferować mu zabawki, które wspierają ten proces.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt i rocznego dziecka

Niemowlęta, których układ nerwowy może odbierać tylko bodźce zewnętrzne, takie jak dźwięk, światło, zapach, poczucie ruchu przedmiotu, jego kolor, kształt i wielkość. Zabawa zachęcają dzieci do wykonywania różnych czynności: lizania i gryzienia grzechotki, chwytania kostki, rzucania piłką itp. Na podstawie tych doświadczeń dziecko będzie się dalej rozwijać umysłowo, fizycznie i estetycznie.

Zabawki sensoryczne na roczek pomagają poznać i nauczyć się używać i manipulować przedmiotami znajdującymi się w otoczeniu dziecka (widelec, łyżka, szczoteczka do zębów itp.). Nauczą dziecko zbierać małe przedmioty, budować wieżę z kostek i piramidę. Również stymulują mózg dziecka poprzez wrażenia dotykowe, rozwijają drobne umiejętności motoryczne, a tym samym mają korzystny wpływ na rozwój mowy dziecka.

Zabawki sensoryczne dla 2 latka i 3 latka

Dzieci w wieku dwóch lat są bardzo dociekliwe, z przyjemnością uczą się i przyswajają informacje z otaczającego je świata. Zabawki pomagają rozwijać drobne umiejętności motoryczne, wytrwałość i logiczne myślenie. Uczą rozróżniania kolorów i manipulowania przedmiotami. W tym wieku świetnie sprawdzają się drewniane konstrukcje, mozaiki i układanki.

U dzieci w wieku trzech lat przeważa pamięć mimowolna i koncentracja uwagi, dlatego zabawki muszą być jasne i kolorowe, w przeciwnym razie dziecko może nie być nimi zainteresowane. Dziecko staje się również świadome własnej osobowości i chce robić wiele rzeczy samodzielnie. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze zabawek.

Jeśli Twoje dziecko interesuje się liczeniem, zachwyć je zestawami matematycznymi, sorterami, Magnetycznymi cyferkami do liczenia, Liczydło. Warto rozważyć grę w domino, różne rodzaje klocków i mozaiki, kostki i drewniane klocki do budowania wież i domów.

W tym czasie słownictwo dziecka aktywnie się rozwija, dlatego warto pomyśleć o zabawach rozwijających mowę, a Zestaw pacynek na palec jest w tym bardzo pomocny. W tym wieku doskonałym rozwiązaniem jest zapoznanie dziecka z instrumentami muzycznymi.

Zabawki sensoryczne dla 4 latka i 5 latka

Analityczne i logiczne myślenie jest aktywnie rozwijane we wczesnych latach przedszkolnych. Tworzą się logiczne łańcuchy, które później pomagają dziecku analizować nowe obiekty i rozpoznawać znane mu właściwości. Na przykład dziecko uczy się łączyć wiedzę o kształtach i kolorach według jednej lub kilku cech.

Opowiedz dziecku o miarach długości, czasie, porach roku i literach. Aktywnie rozwijaj mowę dziecka, aby brzmiała ona wyraźnie i poprawnie. W naszym sklepie znajdziesz ogromny wybór zabawek wspomagających rozwój Twojego dziecka.

Zabawki sensoryczne dla 6 latka

W wieku 6 lat dzieci aktywnie wykorzystują wszystkie zgromadzone doświadczenia zmysłowe i chętnie uczą się złożonych pojęć, takich jak czas i przestrzeń. Graj w gry dydaktyczne, planszowe. Na przykład dziecięce bingo, domino, memory z kolorowymi obrazkami owoców, warzyw i maszyn. Wszystkie te gry rozwijają obserwację, uwagę i koncentrację.

Dobrze sprawdza się na przykład "pudełko sensoryczne". Można je zrobić samemu lub kupić w naszym sklepie. Włóż do pudełka kilka różnych rzeczy - o różnych kształtach i konsystencji i pozwól dziecku odgadnąć, co to jest, bez patrzenia.

Podsumowanie

Rozwój sensoryczny dziecka nie jest zależny od genetyki - jest on wynikiem codziennych zajęć rodziców z dziećmi. Pamiętaj, że wiedzę, umiejętności i zdolności wysokiej jakości zdobywa się każdego dnia wraz z odkrywaniem nowych przedmiotów, smaków i zapachów.

Dla dziecka o rozwiniętych zdolnościach sensorycznych każdy dzień jest wspaniałym odkryciem, które przynosi radość!

W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór zabawek sensorycznych, które dostarczają jednocześnie bodźców dla różnych zmysłów – łączące dźwięk, wrażenia wzrokowe i dotykowe oraz kinestetyczne, czyli czuciowo-ruchowe. Pomagającą one również budować sprawność manualną i precyzję dłoni oraz palców. Dostępne w tym dziale zabawki doskonale sprawdzą się w szkole czy przedszkolu, a także w sali zabaw dla dzieci.

Życzymy udanych zakupów!

Zakres cenZakres cen
-
MarkaMarka
+ Rozwiń- Ukryj
Pokaż tylko Pokaż tylko
    pixel