Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kendama dla dzieci

2020-09-15
Kendama dla dzieci

Kendama – zabawka z dalekiej Japonii

Kendama jest zabawką pochodzącą z Japonii. Pierwsze pojawiły się już w 1777 roku i były podobno odmianą francuskiej gry Bilboquet. Ta wyglądająca niepozornie zabawka wymaga sporo cierpliwości, zręczności i sprytu. W Japonii kendama stała się już nawet sportem i odbywają się zawody. Najwprawniejsi potrafią wykonywać nią niezwykłe triki.

Na czym polega kendama?

Aby wyjaśnić, na czym to polega, najpierw trzeba wiedzieć z czego ta zabawka się składa. Otóż, kendama posiada dwa drewniane elementy – trzonek (ken) i kulkę z dziurką (tamę) połączoną sznurkiem z kenem. Sam ken zaś posiada trzy miseczki: big cup, small cup oraz bottom cup oraz ostry szpikulec. Gra polega na wykonywaniu trików tak, aby trafić tamą w miseczkę lub szpikulec albo odwrotnie, miseczką lub szpikulcem w tamę. Gra potrafi naprawdę wciągnąć na długi czas. Nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Co daje kendama dziecku?

Dlaczego warto kupić swojemu dziecku kendamę? To nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także bardzo pożyteczne zajęcie choć na dłuższą metę nabijanie kulki na szpikulec może wydawać się mało ambitne. Kendama uczy dziecko przede wszystkim cierpliwości, ale także zręczności oraz ćwiczy koordynację wzrokowo - ruchową. Zapewnia też dawkę niezbędnego dzieciom ruchu, gdyż wykonywanie trików nie pozwala na stanie w miejscu. Owszem, nie jest to zabawka dla małych dzieci, które mogłyby sobie zrobić nią krzywdę. Drewniane elementy są twarde, a szpikulec ostry. Jest to gra dla dzieci starszych i nastolatków. Najlepsze jednak jest to, że kendama naprawdę wciąga i jest sposobem na odciągnięcie dzieciaków od elektroniki.

Jak wybrać kendamę?

Na pierwszy rzut oka wybór kendamy wydaje się łatwy, a to dlatego, że zabawki te nie różnią się specjalnie wyglądem. Są jednak pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę decydując się na zakup kendamy. Pierwsza różnica, to rodzaj drewna, z jakiego kendama jest wykonana. Zazwyczaj kendamy tworzone są drewna bukowego lub klonowego. Można też spotkać kendamy z drewna wiśniowego (nie bez powodu, bo przecież Japonia to kraj słynący z kwitnącej wiśni). W przypadkach wyjątkowych do produkcji używane są mieszanki różnych rodzajów drewna. Jeśli zależy nam na trwałości kendamy, najlepiej wybrać taką z twardego drewna. Kolejna sprawa to wielkość kendamy. Kupując ją dziecku powinniśmy dostosować wielkość do jego wieku i wzrostu. Raczej nie kupimy dziecku kendamy o rozmiarze XL. Standardowo kendamy mają rozmiar około 18,5 cm, jednak takie używane są głównie na zawodach przez dorosłe osoby. Dzieciom lepiej wybierać do zabawy mniejsze rozmiary. Czym jeszcze mogą różnić się kendamy? Takimi niuansami, jak na przykład dodatkowe miseczki lub otwory w tamie. Jednak większość osób wybiera standardowe kendamy. Różnić je może jeszcze sposób malowania. Niektóre są produkowane z surowego drewna, a inne lakierowane, co sprawia, że są śliskie i manewrowanie nimi jest znacznie trudniejsze. Kendamy mogą być też malowane specjalnymi farbami. Efektem tego jest nie tylko ciekawy wygląd, ale również większa przyczepność do dłoni, co przydaje się podczas robienia trików. Dzieciom i osobom rozpoczynającym przygodę z kendamą zaleca się właśnie te pomalowane przyczepną farbą.

Polecane

pixel