Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pomoce Montessori

( ilość produktów: 1358 )

Zabawki i pomoce Montessori

Im starsze dziecko, tym staranniej rodzice dobierają zabawki. Współcześni rodzice zwracają dużą uwagę na rozwój dzieci i często kupują zabawki Montessori już od urodzenia. Nie jest tajemnicą, że wielu rodziców marzy o tym, by ich dziecko było wyjątkowe i różniło się od rówieśników pod względem rozwoju i umiejętności. Dążąc do realizacji tego marzenia, wielu rodziców oddaje swoje dzieci do rozwijających się klubów i preferuje przedszkole, stosując rozwijającą metodę Montessori. Ale aby rozwijać dziecko zgodnie z metodą Montessori, nie trzeba koniecznie szukać specjalistycznego przedszkola czy klubu dziecięcego. Jest to całkiem możliwe do zorganizowania i w domu. Należy zorganizować specjalne "środowisko Montessori" do zabawy i przestrzegać podstawowych zasad nauki.

Zabawki Montessori to pomoce dydaktyczne, które rozwijają umiejętności dzieci i uczą je rozumienia związków przyczynowo-skutkowych. Poprzez zabawę dziecko uczy się wykonywać proste czynności, które rozwijają jego osobowość, oraz uczy się korzystać z przedmiotów codziennego użytku.

Większość zabaw Montessori polega na sortowaniu małych przedmiotów, umieszczaniu ich na wstążkach, gumkach lub sznurkach, rozpoznawaniu rzeczy po dotyku według wielkości, faktury i kształtu. Montessori zabawki są wykonane głównie z naturalnego drewna.

Czym jest metoda Montessori

Maria Montessori była włoską lekarką i pedagogiem, która opracowała swój własny system pedagogiczny, który zyskał ogromną popularność na całym świecie. Maria zaangażowała się w problem dzieci upośledzonych umysłowo i opracowała dla nich metody wychowawcze. Jej metodologia opierała się na zasadzie samorozwoju. Maria Montessori stwierdziła później, że dzieci z jej klas osiągały lepsze wyniki niż dzieci zdrowe (w pisaniu, liczeniu i czytaniu).

Główną zasadą metody Montessori jest nauczanie z indywidualnym podejściem do każdego dziecka. W metodzie Montessori rezygnuje się z nagradzania i karania w procesie uczenia dziecka czynności i samodzielności. Nauczyciele starają się stworzyć "wzbogacone" środowisko dla rozwoju dzieci i kierować procesem uczenia się w oparciu o indywidualność i aktywność każdego dziecka. Metoda Montessori pozwala dzieciom robić to, co chcą i kiedy chcą. Rozwój opiera się raczej na indywidualnych pragnieniach dziecka niż na zaplanowanym planie.

Maria Montessori nie była zwolenniczką tradycyjnego modelu edukacji opartego na ścisłej dyscyplinie, zamykaniu dzieci za biurkami i tłumieniu ich naturalnej ciekawości. Wychowawca uważała, że rolą rodziców i opiekunów jest stworzenie dziecku odpowiedniego środowiska rozwojowego i pomoc w poznawaniu świata. Ważne jest, aby nie wykonywać czynności za dziecko, ale nauczyć je, jak korzystać z przedmiotów, tak aby mogło samo wybierać ciekawe zabawki i wyznaczać sobie czas na obcowanie z nimi.

Jakie ważne umiejętności rozwijają zabawki Montessori?

Większość zabawek Montessori jest wykonana z materiałów naturalnych. Zabawki drewniane są o wiele przyjemniejsze w dotyku i w kontakcie z dzieckiem niż plastikowe. Prawie wszystkie takie zestawy wymagają od dziecka samodzielności, drobnych umiejętności motorycznych, dokładności i precyzji. Zabawki mogą zawierać wiele różnych części, mile widziana jest ich wielofunkcyjność i oryginalność.

Podczas zabawy każde dziecko może swobodnie wybrać zabawkę Montessori, która je w danej chwili interesuje. W prosty i nienachalny sposób, poprzez zabawę, dzieci uczą się bez rywalizacji i rozwijają ważne cechy.

 • Dyscyplina i siła woli - dyscyplina w zachowaniu i myśleniu jest bardzo ważna dla każdego człowieka, ale metodologia Montessori jest tak skonstruowana, że dziecko ma swobodę myślenia, a nie staje się obowiązkowe i zależne od dorosłych. Montessori uważała, że rozwój woli dziecka jest wynikiem stopniowego rozwoju umysłowego;
 • Umiejętności motoryczne. Rozwój drobnych umiejętności motorycznych jest bardzo ważny od najmłodszych lat. Jest ona bezpośrednio związana z pełnym rozwojem mowy;
 • Sensoryczne. Zabawki pozwalają rozwijać postrzeganie świata przez dziecko za pomocą jego zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku;
 • Praktyczne. Podczas zabawy dziecko uczy się, jak wykonywać pewne czynności, jak o siebie dbać i jak znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Pomaga to również rozwijać: zręczność, wytrwałość, logiczne i przestrzenne myślenie, uwaga, pamięć i kreatywność itp;
 • Komunikatywne. Poprzez mowę, gesty, mimikę i emocje dzieci w trakcie zabawy nieustannie prowadzą dialog ze sobą nawzajem lub z dorosłymi. Przyczynia się to do kształtowania wewnętrznego świata małego, niespokojnego dziecka i jego sposobów komunikowania się.

Zalety i wady metody Montessori

Niestety metoda Montessori, podobnie jak wiele innych, przy swoich ogromnych zaletach, ma również wady, dlatego ważne jest, aby z każdej metody czerpać to, co najlepsze, i mądrze ją stosować. Wszystko jest bardzo indywidualne i zależy od wielu czynników, dlatego decyzję należy podjąć w oparciu o cechy osobiste Twojego dziecka.

Zalety Montessori

 • System Montessori kształtuje takie cechy jak odpowiedzialność i inicjatywa oraz wewnętrzna dyscyplina.
 • Dziecko uczy się szybko i bez skłaniania dorosłych do podejmowania decyzji.
 • Dziecko jest dobrze zorientowane w codziennych sytuacjach, wychowane, posiada podstawowe umiejętności społeczne.

Wady Montessori

 • Główną wadą tego systemu jest to, że nie skupia się on na rozwijaniu wyobraźni i kreatywności.
 • W tej metodologii nie zwraca się wystarczającej uwagi na zabawy ruchowe i nie docenia się znaczenia aktywności zabawowej.
 • Jak wszyscy wiemy, w szkole nauka dzieci opiera się na dyscyplinie i autorytecie nauczyciela. Istnieje opinia, że dzieciom Montessori trudniej jest przystosować się do środowiska szkolnego i że mają one trudności z posłuszeństwem wobec nauczyciela.
 • Ta metoda rozwoju nie jest odpowiednia dla wszystkich dzieci, często nie bierze się pod uwagę ich indywidualnych cech, ponieważ zbyt aktywne dziecko może rozpraszać nauczyciela i przeszkadzać innym dzieciom.

Inteligentne i zdolne intelektualnie dziecko jest zawsze wynikiem właściwej postawy dorosłych. Zapewnij swojemu dziecku środowisko rozwojowe z wysokiej jakości i użytecznymi zabawkami Montessori, aby mogło rosnąć i rozwijać się!

Jak stworzyć środowisko - Montessori w domu

Wiemy już zatem, że rumaki Montessori to nie tylko zabawki, ale sposób na życie. Dziecko rozwija się nie tylko poprzez zabawę zabawkami Montessori, ale także poprzez wykonywanie codziennych czynności (mycie zębów, mycie rąk, wiązanie sznurowadeł, odkładanie naczyń itp.) na równi z dorosłymi. "Dzieci uczą się poprzez rzeczy, które je otaczają" M. Montessori.

Jaki jest główny cel organizowania przestrzeni rozwojowej dla dziecka - doskonalenie jego zdolności poznawczych oraz umiejętności samoobsługi i samoopieki. Wielu rodziców wyobraża sobie, że są to pokoje o nienagannym wystroju i wypełnione najnowszymi zabawkami. Nie wystarczy jednak tylko kupić różne zabawki Montessori, ważne jest, aby wybrać i ułożyć wszystkie przedmioty używane przez dziecko tak, aby mogło z nich łatwo i przyjemnie korzystać.

Wskazówki dotyczące organizacji przestrzeni

 1. Wszystkie rzeczy muszą być dopasowane do rozmiaru dziecka.
 2. Wszystkie elementy powinny być sprawne.
 3. Wybór jest wystarczający, ale nie nadmierny (pomoże to utrzymać porządek)/
 4. Każdy przedmiot w pokoju dziecka powinien mieć swoje wygodne miejsce do przechowywania.
 5. Wybór zabawek i materiałów rozwojowych w zależności od wieku.

Jest różnica między wychowaniem dziecka a jego kształceniem. Każdy potrafi wychować dziecko, ale jak wykształcić samodzielnego człowieka, to już inna sprawa.

Nie jest tajemnicą, że wielu rodzicom po prostu brakuje cierpliwości. Wychodząc rano do pracy, nie zawsze możemy czekać, aż dziecko samo się ubierze lub zawiąże buty, zwłaszcza jeśli za pierwszym razem mu się to nie udało. Zawsze spieszymy mu z pomocą lub robimy to za niego. Jednak za każdym razem, gdy ograniczamy dziecku możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, nie pozwalamy mu stać się osobą.

Tworzenie środowiska Montessori w domu najlepiej zacząć od pokoju dziecięcego, aby dziecko mogło bez trudu wykonywać wszystkie czynności samodzielnie, rozwijając się we własnym tempie.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że dla rodziców każde dziecko jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Metoda Montessori opiera się na tym stanowisku. W tym podejściu pedagogicznym dziecko jest postrzegane jako niepowtarzalna jednostka, która ma własną drogę i tempo rozwoju. Rolą dorosłego jest pomóc dziecku w osiągnięciu pełni jego wrodzonego potencjału. Innymi słowy, dziecko należy szanować i nie ograniczać jego praw, chyba że istnieją ku temu uzasadnione powody. Nie narzucaj dziecku swojego zdania, ale dawaj mu przykład!

Zabawki Montessori są wspaniałymi pomocnikami dla Ciebie i Twojego dziecka. Na wczesnych etapach rozwoju pomagają dziecku rozwijać niezbędne umiejętności oraz tworzą wokół niego komfortowe i interesujące środowisko przedmiotowe.

Po zabawki Montessori zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziecie Państwo szeroki asortyment i przystępne ceny.

Życzymy udanych zakupów!

 

Metoda Marii Montessori

      Celem pedagogiki M. Montessori jest wspieranie spontanicznej i twórczej aktywności dziecka, rozwijanie indywidualnych cech osobowości dziecka, wpływ na  zdobywanie wiedzy, formowanie prawidłowego charakteru oraz umiejętności szkolnych i umiejętności współdziałania w grupie.

    Cele te realizowane są poprzez pomoc dziecku w: osiąganiu długotrwałej koncentracji, uniezależnieniu od nagrody, rozwijaniu samodzielności i wiary we własne siły, rozwijaniu indywidualnych uzdolnień przy jednoczesnej umiejętności współpracy z innymi.

     Zadania pedagogiki Montessori realizowane są przez uczenie przez działanie, nacisk na samodzielność, koncentrację i wytrwałość, naukę w ciszy, obserwację i przestrzeganie reguł – nie rań, nie niszcz, nie przeszkadzaj.

     Ważną częścią Pedagogiki Montessori są pomoce dydaktyczne, najważniejsze cechy tych pomocy to: prostota, precyzja i estetyka wykonania, uwzględnienie zasady stopniowania trudności   i możliwość samodzielnej kontroli błędów.

        Dzięki właściwemu otoczeniu dziecko rozwija się w harmonijny sposób, czuje się  radosne       i szczęśliwe, szybko się uczy i rozwija z łatwością przyswajając kolejne zadania.

Zakres cenZakres cen
-
MarkaMarka
+ Rozwiń- Ukryj
Pokaż tylko Pokaż tylko
  pixel