Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki muzyczne dla dzieci - dziewczynek i chłopców

( ilość produktów: 95 )

Zabawki muzyczne

W dzisiejszym świecie mamy do dyspozycji szeroką gamę zabawek muzycznych, które mogą być wykorzystywane do oswajania dzieci z muzyką i wpływania na ich rozwój w pozytywny sposób. Wszystkie dzieci różnie reagują na muzykę. Niektóre zaczynają śpiewać i tańczyć, inne grają do melodii. Nie ma wątpliwości, że muzyka odgrywa kluczową rolę w rozwoju dziecka. Ponadto dzieci wykazują zainteresowanie muzyką od pierwszych miesięcy życia, dlatego warto nie tylko odtwarzać ich ulubione płyty, ale także kupić instrumenty muzyczne, które pomogą rozwijać logiczne myślenie, poczucie rytmu i słuch muzyczny, a także zapewnią rozwój drobnych umiejętności motorycznych.

Do czego są potrzebne zabawki muzyczne?

Najpierw jednak należy wyjaśnić, co oznacza wyrażenie - muzyczne zabawki?, które oznacza nie tylko zabawki, które coś grają, ale także te, które wydają dowolny dźwięk: brzęczą, dzwonią, piszczą, szeleszczą, gwiżdżą itp. Mamy bogaty asortyment tego typu zabawek, dzięki temu możesz wybrać zabawkę muzyczną dla dziecka niemal w każdym wieku.

 • Dźwięki docierające, ze środowiska stymulują rozwój mózgu i układu nerwowego.
 • Muzyka nie tylko poprawia koncentrację, ale także rozwija samodzielne myślenie i zdolności komunikacyjne.
 • Wśród jej nieprzecenionych zalet należy także wymienić redukcję lęku oraz wzrost kreatywności.
 • Zdolność dziecka do rozpoznawania dźwięków i nut jest szczególnie ważna, ponieważ ćwiczy jego słuch i pamięć. Jest to również ważne dla rodziców, którzy planują w przyszłości kształcić swoje dzieci w szkole muzycznej.
 • Za każdym razem, gdy dziecko naciska klawisz, słyszy dźwięk, co pomaga mu w ustalaniu związków przyczynowo-skutkowych, a to z kolei rozwija logiczne myślenie i pamięć, zwłaszcza u bardzo małych dzieci.
 • Na podstawie wielu badań udowodniono, że muzyka może pomóc w leczeniu zaburzeń m.in. autyzmu i dysleksji.

Zabawki muzyczne dla dzieci to nie tylko zabawa, która wypełnia czas wolny dziecka, ale także świetna pomoc w rozwijaniu nowych umiejętności.

Przykłady zabawek muzycznych

Bogaty wybór zabawek i instrumentów muzycznych, jaki mamy obecnie, zaspokoi każde pragnienie klienta, ale z drugiej strony, przy takiej różnorodności, nie należy zapominać, że zabawka musi być bezpieczna i, jeśli to możliwe, wykonana z naturalnych materiałów.

Kupując zabawkę muzyczną dla dziecka, zawsze warto poznać jej cechy charakterystyczne, ponieważ każda z nich pomaga rozwijać pewne cechy lub umiejętności (niektóre rozwijają zdolności motoryczne, inne oddechowe, a jeszcze inne muzyczne). Co więc wybrać: "Zabawkę czy Instrument muzyczny"? Aby odpowiedzieć na te pytania, przyjrzyjmy się różnicom.

Grzechotki

Pierwsze zabawki muzyczne, które można pokazać nawet niemowlęciu w wieku 2-3 miesięcy. Ich głównym celem jest nauczenie dziecka zauważania, identyfikowania i rozróżniania dźwięków. Dlatego im więcej i bardziej zróżnicowany zestaw grzechotek, tym lepiej: powinny to być zabawki grzechoczące, klekoczące, szeleszczące, dzwoniące, gwiżdżące, głośne, ciche, twarde i miękkie, które pomogą dziecku poznawać świat. Nie zaszkodzi, jeśli oprócz dźwięków, jakie wydają, różnią się kształtem, kolorem i fakturą użytych materiałów - to również działa na korzyść rozwojowego charakteru zabawki.

Interaktywne i Edukacyjne zabawki muzyczne

Pod tym pojęciem kryje się cały zestaw zabawek, których główną cechą jest wiele wbudowanych dźwięków i melodii, wydawanych po naciśnięciu specjalnych przycisków. Mogą to być maty rozwojowe dla maluchów, specjalne stoliki, dodatkowe panele na wózkach,książeczki, huśtawki, krzesełka do karmienia, a nawet nocniki! Nie ograniczają się one do prostych dźwięków, ale odtwarzają pełnowartościową muzykę, naśladując śpiew ptaków, ryk dzikich zwierząt, szum fal itp.

Instrumenty muzyczne (bębenki, tamburyno, cymbałki, gitara)

Ta kategoria zabawek jest analogiczna do rzeczy "dorosłych", które niewątpliwie zawsze wzbudzają zainteresowanie dzieci. Nie ma znaczenia, że dziecko nie potrafi obiektywnie zagrać żadnej zrozumiałej melodii, najważniejsze jest, aby wyrazić jego twórcze impulsy i wzbudzić zainteresowanie muzyką.

Główną zaletą tych zabawek jest to, że jeśli dziecko nauczy się kontrolować wydobywający się dźwięk, łatwiej mu będzie później opanować odpowiedni instrument muzyczny. Dlatego zabawki takie można traktować jako etap przygotowawczy do kształcenia muzycznego. Na przykład dzieciom w wieku 1-3 lat wystarczy bębenek, tamburyn, marakasy lub ksylofon. Starsze dzieci, w wieku 3-4 lat, mogą spróbować gry na dziecięcych instrumentach dętych: gwizdkach, fletach, flecikach, harmonijkach, a w wieku 4-5 lat dziecko jest gotowe do gry na pianinie i akordeonie. Instrumenty strunowe powinny być przeznaczone dla dzieci w wieku szkoły podstawowej, ponieważ ich motoryka drobna nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta, aby mogły nawet próbować grać na dziecięcej gitarze.

A jeśli w interesie rodziców leży rozwijanie słuchu muzycznego, poczucia rytmu i miłości do muzyki, powinni oni poświęcić więcej uwagi wyborowi muzycznych zabawek edukacyjnych. Najważniejszym kryterium powinny być oczywiście osobiste preferencje dziecka.

Mówiące zabawki

Zabawki te są odpowiednie dla dzieci w wieku od 1,5 do 5 lat, kiedy dziecko rozumie już mowę i jest gotowe do zabawy w opowiadanie bajek, w której bardzo przydatna jest umiejętność "wyrażania" emocji przez misia lub niedźwiadka. Najprostsze są znane z dzieciństwa lalki, które wypowiadają słowo "Mama!" lub naśladują odgłos płaczu. Takie zabawki wzbudzają autentyczne zainteresowanie dzieci, ale nie wymagają od nich praktycznie żadnego wysiłku. Nieco bardziej skomplikowane zabawki pluszowe z wbudowanym ukrytym przyciskiem - po kliknięciu na niego miś zacznie warczeć, a króliczek wypowie jakąś kwestię. Należy jednak pamiętać, że zabawki te różnią się między sobą. Niektóre ograniczają się do jednego dźwięku, podczas gdy inne mają cały zestaw słów, a nawet rymowanki lub piosenki, których dziecko w wieku 3-5 lat może się nauczyć wraz z zabawką.

Jak zabawki muzyczne wpływają na dzieci

Małe dzieci uwielbiają muzykę i już od niemowlęctwa są otoczone mnóstwem zabawek muzycznych, ale czy wszystkie zabawki są korzystne?

Korzyści płynące z zabawek muzycznych

 • Grzechotki rozwijają umiejętności motoryczne, percepcję dźwięku i koncentrację. Dziecko często dotyka go i dokładnie bada, co się na nim znajduje i z jakich części się składa. Uważnie śledzi ruch zabawki, skupia na niej swoją uwagę, koncentruje się na słuchaniu niezwykłych dźwięków i melodii.
 • Zabawki muzyczne pełnią funkcję uspokajającą. Płaczące niemowlęta szybciej się uspokajają, gdy są wystawione na działanie znajomych dźwięków, co poprawia ich nastrój. Dotyczy to tylko modeli z regulacją głośności i cichymi melodiami.
 • Zabawki z interaktywnymi przyciskami pełnią funkcję edukacyjną. Dzieci poznają świat poprzez zabawę, liczby, głosy zwierząt, dźwięki instrumentów muzycznych.
 • Rozwijają zdolności muzyczne dziecka, słuch, poczucie rytmu, ponieważ dziecko uczy się słuchać i koncentrować uwagę na melodii.
 • Pobudzanie dziecka do snu. Dziecko szybciej zasypia przy kołysance lub spokojnej muzyce. Wiele zabawek muzycznych ma tę melodię.
 • Pomagają one przygotować dziecko do szkoły, dzięki tym zabawkom rozwija ono swoją pamięć. Kiedy słucha wersów w zabawce, szybciej zapamiętuje i może nawet nauczyć się kilku wersów bez większych trudności.
 • Korzystnie wpływa na narządy wzroku. Dziecko koncentruje wzrok, dostrzega kolory i odcienie oraz uczy się je rozróżniać.
 • Rozwijanie aktywności ruchowej dziecka.
 • Pomagają one dziecku w poszerzaniu słownictwa i rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych.

Wady zabawek muzycznych

 • Głośny dźwięk w zabawce może przestraszyć dziecko, a bardzo głośne zabawki mogą mieć również negatywny wpływ na słuch dziecka.
 • Psychologowie twierdzą, że dziecko nie powinno pozostawać zbyt długo samo z zabawką interaktywną. Powód jest prosty: długotrwały brak kontaktu na żywo z matką lub przyjaciółmi ma negatywny wpływ na rozwój psycho-emocjonalny dziecka. To dotyczy nie tylko zabawek interaktywnych oczywiście.
 • Śpiewające i mówiące zabawki mogą zaburzać rozwój wyobraźni. W ich przypadku zabawa staje się z czasem powtarzalna i denerwująca, ponieważ dziecko za każdym razem słyszy to samo.
 • Muzyczne zabawki dla dzieci wykonane z materiałów niespełniających norm mogą być szkodliwe dla zdrowia dziecka.

Jak wybrać zabawkę muzyczną?

Wybierając zabawkę muzyczną dowolnego typu, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, od których zależeć będzie bezpieczeństwo i zainteresowanie dziecka:

W zależności od wieku

Wybierając zabawkę dla dziecka, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wiek. Niezależnie od tego, jak ciekawa lub droga jest zabawka, może być przydatna, jeśli jest dostosowana do wieku dziecka. Odpowiednia zabawka pomoże rozwinąć niezbędne umiejętności.

Według typu materiału

Zabawki powinny być gładkie i pozbawione ostrych narożników. Wszystkie zabawki muzyczne powinny mieć płynny montaż i symetryczne części.Nie może być w niej żadnych otworów, w przeciwnym razie dziecko mogłoby włożyć do niej palec i zranić się (ale to ostrzeżenie dotyczy najmniejszych dzieci). Kupując zabawkę, należy również zwrócić uwagę na ekologiczność materiału, z którego jest wykonana - będzie on bezpieczny zarówno dla dziecka, jak i dla środowiska. Zabawka nie powinna mieć nieprzyjemnego zapachu chemicznego.

W zakresie funkcjonalności

 1. Zabawka powinna być łatwa do trzymania w rękach dziecka.
 2. Dźwięki, jakie wydaje, powinny być przyjemne dla ucha.
 3. Kolorystyka zastosowana w produkcie jest zróżnicowana, odcienie jasne, nie zaleca się stosowania koloru czarnego.
 4. Wszystkie elementy złączne są bezpieczne, dzięki czemu dziecko nie ma możliwości rozłożenia zabawki i połknięcia małych części.
 5. Światło powinno być miękkie, nie ostre, nie męczące oczu.
 6. Klawisze i przyciski nie wypadają, naciskanie jest płynne.
 7. Zabawka wydaje dźwięki bez opóźnienia. Do produktu dołączona jest jasna i szczegółowa instrukcja obsługi.

Podsumowanie

Nie należy lekceważyć roli zabawek muzycznych w rozwoju dziecka i warto jak najwcześniej wprowadzać je w świat muzyki, ale ważne jest, aby robić to za pomocą odpowiednich zabawek.

Gdy dajesz dziecku nieznaną mu zabawkę muzyczną, powinieneś pokazać mu, jak ona działa i co trzeba zrobić, aby ją uruchomić. Potrząsaj nim, naciskaj klawisze, zainteresuj dziecko różnorodnością sposobów zabawy, a może stać się jednym z jego ulubionych instrumentów w najbliższej przyszłości.

Zabawki muzyczne odgrywają dużą rolę w życiu dziecka i wpływają na rozwój jego twórczej osobowości. Należy jednak pamiętać o jednej ważnej zasadzie: żadna zabawka nie zastąpi ciepła, miłości i komunikacji ze strony matki. Spędzaj więcej czasu ze swoim dzieckiem - jesteś najcenniejszą osobą, jaką ma!

Każdy z nas wie, że muzyka może mieć duży wpływ na nastrój. Co istotne – odgrywa ona kluczową rolę w rozwoju młodego człowieka, dlatego warto jak najwcześniej zaszczepić u dziecka miłość do muzyki, nie tylko puszczając mu ulubione płyty, ale także podarowując zabawki muzyczne. Dźwięki docierające ze środowiska stymulują rozwój mózgu i układu nerwowego, a w przyszłości mogą odbijać się na odbieraniu różnego rodzaju bodźców. Muzyka nie tylko poprawia koncentrację, ale także rozwija samodzielne myślenie i zdolności komunikacyjne. Wśród jej nieprzecenionych zalet należy także wymienić redukcję lęku oraz wzrost kreatywności i pamięci, szczególnie u najmłodszych. Na podstawie wielu badań udowodniono, że muzyka może pomóc w leczeniu zaburzeń m.in. autyzmu i dysleksji. Aby rozwinąć u dziecka zmysł muzyczny warto zatem podarować mu/jej jakąś zabawkę muzyczną, która dodatkowo poprawi koordynację ruchową malucha. W naszej bogatej ofercie prezentujemy mnóstwo drewnianych instrumentów muzycznych, które z pewnością ucieszą wszystkie dzieci. Gwarantujemy tym samym, że inwestując w taki prezent bardzo pozytywnie wpłyniesz na jego rozwój emocjonalny i zaspokoisz potrzebę ekspresji, nie mówiąc już o tym jak istotny będzie to miało wpływ na rozwój wyobraźni u twojej pociechy. W naszym sklepie znajdziesz wyjątkowo różnorodną i zasobną kolekcję drewnianych instrumentów muzycznych dla dzieci. Nie zwlekaj zatem i przyjrzyj się polecanym przez nas produktom. Oferujemy m.in. kolorowe flety, harmonijki ustne, gwizdki, bębenki, pianinka, cymbałki, perkusje, klekotki, marakasy i wiele innych zabawek muzycznych. Już dziś możesz odkryć talent u swojego dziecka!

 

InneInne
Zakres cenZakres cen
-
Pokaż tylko Pokaż tylko
  Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
  Zamknij
  pixel