Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki logopedyczne

( ilość produktów: 9 )

Zabawki i Pomoce logopedyczne

Głównym celem zabawek logopedycznych jest praca nad mięśniami jamy ustnej, oddychaniem i rozwojem słuchu fonemowego. Zabawki logopedyczne służą również do układania języka, szerokiego lub wąskiego otwierania ust, co z kolei pomaga wzmocnić mięśnie i rozwijać zdolność dziecka do poprawnego wymawiania poszczególnych głosek, właściwego ich akcentowania i wyraźnego wymawiania.

W trakcie codziennych ćwiczeń nabywa się umiejętności, które pomagają rodzicom i logopedom w rozwijaniu prawidłowej mowy u dzieci. Proces korygowania wad wymowy jest długotrwały i czasochłonny, dlatego rozwój dziecka powinien rozpocząć się jak najwcześniej. Ponieważ zabawa jest główną czynnością rozwojową dziecka, umiejętności kształtowane podczas aktywnej zabawy są łatwiejsze do opanowania i przynoszą lepsze efekty.

Logopedyczne zabawki, które są dostępne w sklepie, pomagają uczynić ćwiczenia interesującymi i urozmaiconymi - zarówno w gabinecie logopedycznym, jak i w domu. Można też skorzystać z improwizowanych materiałów i wspólnie z dzieckiem wykonać proste zabawki. Ważne jest, aby utrzymać zainteresowanie dziecka lekcjami i regularnymi ćwiczeniami, dlatego pomoce logopedyczne powinny być nie tylko skuteczne, ale także urozmaicone i ciekawe dla dziecka.

W naszym sklepie znajdziesz pomoce i zabawki logopedyczne, które pomogą Tobie i Twojemu dziecku w pracy nad artykulacją, poprawiają wymowę i wzmocnią mięśnie jamy ustnej.

Które zabawki można wykorzystać do celów logopedycznych?

Zanim zaczniemy mówić o korzyściach płynących z używania zabawek stymulujących rozwój mowy, pozwólcie, że poruszę kilka ważnych punktów.

  • Rozwój mowy idzie w parze z rozwojem ogólnym (umysłowym i fizycznym).
  • Rozwój mowy następuje poprzez komunikację z ludźmi, zwłaszcza z rodzicami.
  • Błędna wymowa języka mówionego (gdy rodzice, komunikując się z dzieckiem, zmieniają głos, narzekają lub gaworzą, dziecko przyzwyczaja się do takiego sposobu komunikacji i utrwala się błędna wymowa liter).

Rozwój dziecka to ważny i złożony proces, który ma wpływ na przyszłość każdego człowieka. Dlatego rozwój mowy dziecka powinien być traktowany poważnie. Z reguły zawsze trudniej jest poprawić błędy i lepiej jest ich unikać.

Oczywiście zabawki logopedyczne, bezpośrednio wpływają na rozwój mowy i mogą pomóc wielu rodzicom w tym trudnym zadaniu.

Zabawki zręcznościowy

Zabawki te są pierwszymi pomocnikami w rozwoju mowy u małych dzieci. Od momentu urodzenia dziecka z pewnością warto zwrócić uwagę na rozwój drobnych umiejętności motorycznych, które aktywizują ośrodek mowy. Dzieje się tak dlatego, że rozwój drobnej motoryki i rozwój mowy są ze sobą ściśle powiązane.

Zabawki logopedyczne

Oto kilka przykładów zabawek logopedycznych wraz z opisami.

logopedyczna Dmuchajka drewniana

Dmuchanie w rurkę pozwala wprawić zabawkę w ruch, a przy okazji – ćwiczyć siłę oddechu.Ta prosta, dająca wiele frajdy, zabawka uczy, jak śmiać się w głos, poprawnie wymawiać głoski, odkrywać nowe zabawy i rozładowywać stres.

logopedyczny Gwizdek dla dzieci

Wyglądem przypomina słomkę do picia napojów, ale to tylko złudzenie! Ta wspaniała zabawka, którą tutaj prezentujemy, to przydatna podczas różnorodnych zajęć z dziećmi, kolorowa, harmonijkowa rura dźwiękowa. Wystarczy wprawić ją w ruch, by usłyszeć wydobywające się z jej wnętrza ciekawe odgłosy.

Dmuchanie piłki

Zaletą gry jest ćwiczenie oddechów i ruchów motorycznych dziecka, zachęta do uprawiania sportu oraz gwarancja dobrej zabawy. Dmuchająca piłka to wciągająca gra sportowa. W tej grze decyduje celowy oddech przez słomkę.

Zabawki muzyczne

Niektóre zabawki muzyczne będą świetnym pomocnikiem w rozwoju i kontroli oddechu. Można na przykład użyć flety, gwizdki i harmonijki.

Zabawy logopedyczne, Przykłady

  1. Przygotuj karty z obrazkami zwierząt lub przedmiotów, możesz wykorzystać karty już posiadane w domu (np. z Domino), możesz je kupić lub wyciąć ze starych książek. Chodzi o to, aby problematyczne litery znalazły się na początku, w środku lub na końcu słowa. Zachęcaj dziecko do skupiania się na literach trudnych do wymówienia. Zaobserwuj, czy wymowa trudnej litery jest zawsze problematyczna, lub w określonych pozycjach.
  2. Konik - użyj języka, aby dziecko klekotało i stukało kopytami konia.
  3. Mycie zębów językiem - zachęcaj dziecko do szerokiego uśmiechu. Następnie należy kilkakrotnie przesunąć językiem po zewnętrznej stronie górnych zębów. Naprzemienne ruchy języka od prawej do lewej i od lewej do prawej. Upewnij się, że dolna szczęka dziecka pozostaje nieruchoma.
  4. Lustro - posadź dziecko przed lustrem i wspólnie powtarzajcie dźwięki lub słowa. Gra pomaga dziecku dokładnie zapoznać się z wymową słów i powtarzać je za nim. Dziecko ćwiczy i uczy się wymowy nie tylko ze słuchu, ale także wzrokowo.

Kiedy rodzice powinni zgłosić się do logopedy?

Jeśli regularnie uczęszczasz na zajęcia z dzieckiem i widzisz, że przez dłuższy czas nie może ono opanować wymowy głosek, zdecydowanie warto zwrócić się o pomoc do logopedy. Na wymowę słów może mieć wpływ fizjologia dziecka (np. nieprawidłowy zgryz). W takich przypadkach logopeda może zaproponować specjalne ćwiczenia lub zalecić zabieg chirurgiczny, w zależności od przyczyny trudności w mówieniu. Dysponując bogatym doświadczeniem i technikami, logopeda jako profesjonalista może znaleźć inne przyczyny wadliwej wymowy i pracować z nimi na poważniejszym poziomie.

Rodzice, którzy widzą, że ich dziecko nie wymawia słów, nie powinni wpadać w panikę i rozpacz. Wierzymy, że dzięki pomocy doświadczonego specjalisty i codziennym zajęciom z dzieckiem, uda się Wam go pokonać.

Chcielibyśmy również zwrócić się do rodziców, których dzieci są na początku swojej drogi. Jak już zapewne przeczytałeś powyżej, rozwój mowy jest złożonym procesem, ale możesz sprawić, że będzie on interesujący i zabawny dla Twojego dziecka z pomocą zabawek logopedycznych. Nasz sklep chętnie pomoże i zaoferuje Ci ciekawe zabawki.

Wierzymy w Was i Życzymy Wam, abyście nie poddawali się w drodze!

Zakres cenZakres cen
-
MarkaMarka
Pokaż tylko Pokaż tylko
    pixel