Zajęcia plastyczne - czemu są ważne dla Twojego dziecka?
Jakie zalety ma dla dziecka twórczość plastyczna?
Włożenie do rąk dziecka pędzli, kredek lub mazaków to nie tylko chęć zajęcia mu czasu. Przynajmniej nie tylko tym powinna być. Działalność artystyczna czy to w domu, czy w przedszkolu wpływa pozytywnie na dziecko pod wieloma względami:
• stymulacja wyobraźni – twórczość plastyczna doskonale stymuluje wyobraźnię dziecięcą, mając przed sobą kartkę papieru lub inny materiał do malowania i rysowania można stworzyć na nim własne światy i postaci, rysując dziecko przenosi na kartkę swój wewnętrzny świat, swoje pomysły, swobodnie rozwija wyobraźnię, która staje się z dnia na dzień silniejsza
• ćwiczenie koncentracji – podczas malowania, rysowania, rzeźbienia ćwiczy się również koncentrację na wykonywanym aktualnie zadaniu; obecnie problemy ze skupianiem się są coraz silniej podkreślane, z uwagi na rozpraszające działanie internetu, do którego mają dostęp nawet małe dzieci; twórczość pomaga skupić się na działaniu, wyciszyć i jednocześnie doskonale bawi;
• rozwój wrażliwości – sztuka od zawsze była kojarzona z wrażliwością, artyści patrzą na świat intensywniej, dzieci obcujące ze sztuką, zarówno przez jej oglądanie, jak również przez samodzielne tworzenie, uczy obserwacji świata wokół, ludzi, sytuacji, zachęca do ich poznawania już od najmłodszych lat;
• poprawa zdolności manualnych – każdy rodzaj twórczości wymaga poruszania rękami, im wcześniej dziecko zacznie działania artystyczne, tym większą sprawność ruchową, manualną dziecko osiągnie;
• sposób na odreagowanie – nie od dziś wiadomo, że zajęcia artystyczne pomagają niwelować napięcie, uspokajają, wyciszają, nadają się zarówno dla dzieci spokojnych z natury, jak i dla bardziej niespokojnych ukierunkowując ich tor działania na jedno zadanie, zamiast na kilkanaście;
• rozwój samodzielnego działania – tworzyć można w grupie, lecz najczęściej własne dzieła, niezależnie od użytych do tego materiałów, powstają solo, a to uczy samodzielności, wspiera ją, sprawia że dziecko zaczyna lubić i chcieć pracować sam na sam ze sobą, rozumiejąc stopniowo, że w ten sposób realizuje w pełni własne pomysły;
• otwartość na opinie innych – opinie o sztuce mogą być różnorodne, ile osób, tyle opinii, wraz z pierwszymi rysunkami i pokazywaniem ich innym dziecko otwiera się na mnogość opinii o własnym dziele, uczy się je przyjmować, ale także bronić swoich racji;
Zalety uczestniczenia w zajęciach plastycznych
Pierwsza dziecięca twórczość artystyczna odbywa się zazwyczaj w domu. Wymaga jednak zaangażowania i zainteresowania ze strony rodziców. Jeżeli dziecko nie dostanie kredek albo innych przyborów artystycznych, których obecnie jest wiele, nie zacznie tworzyć. To dbałość rodziców o rozwój dziecka pozwala na pierwsze próby malarskie lub rysunkowe..
Kolejnym krokiem są zajęcia plastyczne dla dzieci. Oczywiście, jeśli dziecko chodzi do przedszkola już tam tworzy pierwsze małe dzieła sztuki, jednak dodatkowe zajęcia mogą okazać się dobrym pomysłem. Szczególnie dla dzieci, które mają z takiego działania szczególną przyjemność. Zajęcia takie odbywają się w szkołach, przedszkolach, klubach dla dzieci i innych placówkach oświatowo-kulturalnych.
Poza rozwojem kreatywności, wrażliwości na sztukę zajęcia plastyczne pozwalają na nawiązanie nowych znajomości. Dzieci stają się bardziej otwarte na innych, na to co inni robią, jak robią, jakie mają opinie. Zderzają się z przekonaniami i wrażliwością kolegów oraz koleżanek. Dodatkową zaletą jest po prostu dobra zabawa, odkrywanie nowych, kreatywnych rodzajów tworzenia od zabawy w plastelinie po rzeźbę z papieru.
Przybory artystyczne dla dzieci
Pierwszym co można podarować dziecku do artystycznej działalności są kredki. Zestawy kredek to dobry początek, ponieważ ich kolory przyciągają wzrok. Na początku najlepiej wybrać niewielki zestaw liczący maksymalnie 12 kolorów. Z czasem, jeśli dziecko zainteresuje się twórczością zestaw można poszerzać poprzez dokupowanie kredek albo zakup większego zestawu. Nie zapominaj przy tym o temperówce i bloku do rysowania, w przeciwnym razie dziecięce arcydzieła mogą znaleźć się na ścianie mieszkania.
Mazaki to kolejna rzecz, która może spodobać się dzieciom. Ich wyraziste kolory zapewniają dobra zabawę, ale i większe możliwości tworzenia wyrazistych rysunków. Dla najmłodszych dobrym pomysłem są mazaki zapachowe albo mazaki dźwiękowe, z wbudowanymi wewnątrz mechanizmami, które wydają dźwięk po naciśnięciu ich odpowiednio. To uatrakcyjnia zabawę.
Starsze dzieci mogą skorzystać z pasteli, zarówno suchych, jak i olejnych. Trudno nimi tworzyć dokładne rysunki, jednak można się rozrysować. Do ich wykorzystania przyda się znacznie większa powierzchnia papieru, np. arkusz szarego papieru, papier na metry. Nie zdziw się, jeśli nagle spowije cały dom.
Kreatywne artykuły artystyczne
Obecnie kredki i mazaki to nie jedyne, co możesz podarować dziecku, żeby mogło tworzyć, co chce. Bardzo ciekawe są wszelkie elementy użytkowe do kolorowania, sklejania. Dobrym przykładem są worki do kolorowania. Wyglądają jak typowe worki na przedmioty codziennego użytku, na szkolne buty, lecz z konturami obrazka do pokolorowania. Kolorowanie odbywa się przy użyciu tradycyjnych kredek i daje dziecku wiele radości. Nie tyle z uwagi na samo kolorowanie, co urozmaicenie czegoś, co będzie potem nosiło ze sobą każdego dnia. Wzory na torbach są bardzo różnorodne, dla każdego coś dobrego.
Stempelki artystyczne to kolejny przedmiot idealny dla małych i nieco większych. Z powodzeniem pobawi się nimi już 18-to miesięczne dziecko. Będzie to jego pierwszy kontakt ze sztuką. Stemple są sprzedawane pojedynczo albo w zestawie, mają plastikową albo drewnianą obudowę. Zazwyczaj w komplecie jest tusz w kilku kolorach, a same stempelki przedstawiają figury geometryczne, zwierzęta, owoce, kwiaty. Można odbijać je na kartce ozdabiając, np. laurki lub na ciele.
Moc ekspresji - farby i plastelina
Co to za zabawy plastyczne, kiedy dziecko nie może się pobrudzić? Nie zabraniaj mu tego, lecz daj odpowiednie narzędzia, żeby mogło się lepiej rozwijać. Farby plakatowe to dobry początek. Istnieje duża grupa ekologicznych farb, która ma może nieco ciemniejsze kolory, ale nie ma ryzyka wywołania alergii. Farbami można malować na kartkach dowolnego rodzaju, na bristolu, na kartkach nasączonych wodą, tworząc zaskakujące obrazki. Można wykorzystywać je jako podmalówkę do prac wykonanych pastą do zębów. Kreatywność dziecięca nie ma granic, a Twoja rola jako rodzica to wspieranie dziecięcych pomysłów.
Farby to jedno, nie można zapominać o rzeźbie. Dla dziecka glina to jeszcze nie najlepszy pomysł, ale plastelina już tak. Łatwo się nagrzewa, dobrze formuje, a dziecko ograniczane jest tylko własną wyobraźnią. Jeśli zestaw kolorystyczny plasteliny zawiera dużą liczbę kolorów, można z niej stworzyć wszystko od zwierząt po małe budowle lub nawet miasteczka. Inną rangą rzeźbienia jest rzeźba z mokrego papieru, jednak to zabawa wymagająca przestrzeni oraz stałej obecności rodziców.
Jak widać możliwości wyrażania się artystycznie przez dziecko jest ogromna ilość. W domu, na zajęciach, w szkole. Z odpowiednimi materiałami lub tylko jednym ołówkiem w ręce. Niezależnie od tego, czym dziecko tworzy, ważne jest aby to robiło, gdyż sztuka pomaga wyrazić siebie.