Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki ogrodowe – jakie wybrać dla swojego dziecka?

2020-05-15
Zabawki ogrodowe – jakie wybrać dla swojego dziecka?

Zabawki ogrodowe – jakie wybrać dla swojego dziecka?

Posiadacze domu z ogrodem to prawdziwi szczęściarze. Zwłaszcza dla rodzin z dziećmi ogród jest zbawieniem, bo maluchy nie muszą spędzać całych dni w domu. Ogród to ogromne pole do popisu. Dzieci mogą w nim znakomicie się bawić całymi dniami, ale także wiele się nauczyć. Jakie zabawki warto kupić dzieciom do ogrodu i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wybieramy zabawki ogrodowe

 

Kiedy kupujemy dziecku jakiekolwiek zabawki, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. Chodzi przecież o to, by maluch dobrze się bawił, a nie żeby zrobił sobie krzywdę.  W przypadku zabawek do ogrodu wyróżniamy ich dwa główne rodzaje. Pierwszy to te zabawki, którymi dziecko może się po ogrodzie poruszać lub przenosić je z miejsca na miejsce i można je przechowywać w domu. Drugi zaś to te, które na stałe pozostają na zewnątrz i to w jednym, konkretnym miejscu, czyli wszelkie huśtawki itp. Aby zabawki były bezpieczne dla dziecka, przy wyborze musimy brać pod uwagę wiek dziecka, bo 2-3 latek nie będzie się bawił tym samym, czym dziecko, które już chodzi do szkoły. Zabawki dla większych dzieci będą niebezpieczne dla maluchów, które dopiero stawiają pierwsze kroki i ćwiczą koordynację ruchową. Ponadto ważną kwestią jest bezpieczeństwo zabawek, a raczej przyrządów do zabawy, które mają stać cały czas w jednym miejscu. Muszą one być wykonane z dobrych materiałów, mocne i przede wszystkim stabilne, aby nie przewróciły się na dziecko lub pod wpływem silniejszego wiatru. Nie są to tanie rzeczy, więc należy brać pod uwagę to, by były odporne na trudne warunki pogodowe, gdyż nie można ich schować do domu, pod dach. Wybierając zabawki do ogrodu zwracajmy też uwagę na cenę. Nie musimy zrujnować sobie budżetu, ale nie możemy też kupić najtańszych rzeczy, ponieważ mogą okazać się złej jakości i być niebezpieczne. No i chyba nie trzeba nikomu przypominać, że innymi rzeczami bawią się chłopcy, a innymi dziewczynki. Albo takimi samymi, tylko inaczej wyglądającymi, w innych kolorach. Zapytajmy dziecko o zdanie, zwróćmy uwagę czym lubi się bawić, co najbardziej lubi robić na placu zabaw i co mu się po prostu podoba. Często bywa tak, że rodzice sami wybierają rzeczy dla dzieci nie pozwalając im wyrazić swojego zdania, bo oni za to płacą, więc uważają, że mają prawo sami zdecydować, co kupują. Ponadto boją się, że jak dziecko coś samo wybierze, to im się nie będzie to podobało albo będzie stanowczo za drogie, bo maluchy nie patrzą na ceny. Tymczasem warto porozmawiać z dzieckiem, zabrać je ze sobą do sklepu i pozwolić, by samo coś sobie wybrało, wskazało, co mu się podoba. Jeśli coś jest zbyt drogie lub nie pasuje do ogrodu (od wielkości i dostępnej przestrzeni też dużo zależy), można to maluchowi spokojnie wytłumaczyć. Poniżej przedstawiamy propozycje zabawek do ogrodu, które warto swojemu dziecku sprawić.

Domowy plac zabaw

 

Jest to dość kosztowna sprawa i wymagająca sporo miejsca, więc nie będzie zbyt dobrym pomysłem do ogrodów małych i mocno obsadzonych roślinami, ale może posłużyć dziecku na naprawdę długie lata. Na tradycyjnych placach zabaw bawią się przecież dzieci w każdym wieku – od maluszków, które dopiero co zaczęły chodzić, po nawet nastolatki. W obecnym trudnym czasie, przy zamkniętych tradycyjnych placach, posiadacze domowych placów zabaw to prawdziwi szczęściarze. Co powinno się znaleźć na takim domowym placu zabaw? Każde dziecko lubi bawić się w piasku, więc świetnym wyborem będzie piaskownica z ochroną przed słońcem oraz oczywiście wszystkie niezbędne do niej gadżety. Oprócz piaskownicy, każde dziecko lubi się huśtać, więc nie może zabraknąć huśtawki. Warto też pomyśleć o zjeżdżalni. Dzieci uwielbiają się wspinać. Dobrym pomysłem będzie więc siatkowa ścianka do wspinaczki lub lina. Dzięki temu dziecko być może rzadziej będzie wpadało na pomysły wspinania się po meblach w domu, co może być niebezpieczne. 

Ruch to zdrowie

 

Warto od maleńkości zaznajamiać dziecko ze sportem i uczyć je, jak ważny jest dla ludzi ruch. Ogród jest do tego idealnym miejscem. Warto więc zadbać o możliwości zabaw sportowych w ogrodzie i kupić dziecku na przykład kosz do koszykówki, piłkę i bramkę do piłki nożnej czy też na przykład trampolinę. To dopiero frajda dla dzieciaków i mogą się wyszaleć za wszystkie czasy. Fajnym pomysłem jest też zestaw łucznika, dzięki któremu dziecko będzie ćwiczyło zdolności manualne, wzrok, celność i koncentrację. 

Dla małego ogrodnika

 

Dzieci nie zdają sobie zwykle sprawy, ile pracy wymaga utrzymanie ogrodu, aby był piękny i zadbany. Nie one bowiem to robią, tylko rodzice. Podczas zabawy potrafią więc niszczyć rośliny, deptać po trawnikach czy kwiatach lub łamać gałązki krzaków. Warto więc pokazać im, jak ciężka jest praca w ogrodzie, by zrozumiały, że nie wolno niszczyć roślin. Ponadto praca w ogrodzie pomaga dziecku ćwiczyć zdolności manualne, a także uczy poczucia obowiązku dbania o dom i otoczenie oraz pomagania rodzicom. Dziecko może uczyć się też o roślinach i ich uprawie oraz pielęgnacji. Warto zachęcać dzieci do pomocy w ogrodzie, a na początek świetnym pomysłem będzie zestaw małego ogrodnika, zawierający narzędzia – zabawki. Ponadto dla najmłodszych polecamy chodzik kosiarkę lub jeździk koparkę, które wspomogą przy okazji naukę chodzenia. 

Polecane

pixel