Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki dla niemowlaków - ciekawe i różnorodne

2019-07-29
Zabawki dla niemowlaków - ciekawe i różnorodne

Zabawki dla najmłodszych dzieci w wieku 0-1

Dzieci poniżej 12-ego miesiąca życia wydają się nie potrzebować wielu zabawek, skupiają się głównie na spaniu, jedzeniu, pierwszym poznawaniu świata. Zabawki mogą im w tym pomóc, pod warunkiem że są dobrane dokładnie do ich potrzeb, etapu rozwojowego i umiejętności. Wybierz mądrze, aby dziecko korzystało na posiadanych gadżetach, zamiast rzucać je w kąt bez zainteresowania. Warto wziąć pod uwagę kilka zasad:


rozwój słuchu – we wczesnym okresie dziecięcym szczególnie rozwijają się zmysły, w tym zmysł słuchu. Właśnie dlatego świetnie sprawdzą się zabawki wydające dźwięki, nie powinny być to jednak dźwięki przesadnie donośne, choć zróżnicowane. Szum, delikatne uderzenia, dźwięki natury będą znacznie lepsze.;


rozwój wzroku – bardzo istotne jest wzięcie pod uwagę, że rozwija się również wzrok dziecka. Przez pierwsze 3 miesiące życia najlepiej sprawdzi się taki zestaw, zabawek, który ma wyraziste kolory, za którymi dziecko może podążać wzrokiem. Podobną przyjemność i rozrywkę dostarczą mu wyświetlane na ścianie obrazki z projektora.


rozwój dotyku – dziecko poznaje dotykiem, dłońmi, czasami również ustami, próbując włożyć sobie do ust różne przedmioty. Dotyk jest sposobem na poznawanie wszystkiego, co jest wokół. Zabawki powinny w tym pomóc, czyli posiadać różnorodną fakturkę, ciekawą w dotyku, atrakcyjną, pozwalającą na stymulowanie wrażeń dotykowych malucha.


rozwój sprawności ruchowej – po 3-4 miesiącach dziecko staje się znacznie bardziej ruchliwe, niż dotąd. Zaczyna podnosić główkę, patrzeć na świat, stopniowo uczy się przewracania się na bok, na brzuch lub na plecy. Na rynku istnieje wiele zabawek, które pomagają w rozwoju umiejętności ruchowych pozwalając dziecku na ćwiczenie. Takie zabawki mają zazwyczaj dodatkowe elementy do poruszania, dotykania, włączania.


rozwój intelektualny – każdy kolejny miesiąc w życiu dziecka przynosi odsłonę nowych możliwości. Nie tylko ruchowych, lecz także intelektualnych. Dziecko potrzebuje wówczas zabawek wspierających procesy myślowe, rozpoznawanie kształtów. To czas na znacznie więcej bodźców, niż tylko różnorodne kolory zabawek.


Po co kupować zabawki niemowlętom?

Nawet rodzice maluchów często zadają sobie pytanie czy zabawki są niemowlętom naprawdę potrzebne. Rozwiewając wątpliwości, należy powiedzieć, że tak. Zabawki są potrzebne nawet maluchom, które jeszcze nie ukończyły pierwszego roku życia. Stopniowo, wraz z rozwojem zabawki powinny zmieniać swój kształt i przeznaczenie.


Po pierwszych dwóch tygodniach zmysły dziecka zaczynają rozbudzać się powoli. Skutkuje to tym, że niemowlak zaczyna widzieć wyraźniej kolory, a więc można zakupić zabawki o wyrazistych barwach: żółtej, pomarańczowej, zielonej. Wraz ze wzrokiem rozwija się również słuch, więc miesięcznemu dziecku można już z powodzeniem kupić pozytywkę do pokoju lub zawiesić grającą zabawkę nad łóżeczkiem. Trzeba jednak pamiętać, żeby była to muzyka spokojna, relaksacyjna, nie przesadnie głośna. Taka mogłaby spowodować niepokój u niemowlaka.




Jak wybrać zabawki dla niemowlaka?

Niemowlęta są niezwykle wrażliwe. To oznacza, że wybierając zabawki dla nich trzeba dokładać szczególnej staranności. W przeciwnym razie dziecko może zrobić sobie krzywdę lub niesprawdzone materiały odbiją się negatywnie na jego zdrowiu.


Podstawa to kupowanie zabawek w sprawdzonych miejscach. Przypadkowe stoiska, targi, bazary to nie najlepsze lokalizacje na zakup zabawki dla niemowlęcia. Nawet jeśli prezentuje się ładnie, niekoniecznie musi być bezpieczna. Najbezpieczniej jest kupować zabawki w sklepach posiadających dobrą renomę, w znanych markach, które zapewniają wysoką jakość wykonania, potwierdzoną niezbędnymi atestami oraz gwarancją wykonania z bezpiecznych materiałów.


Istotne jest sprawdzenie kraju pochodzenia zabawki, która ma być podarowana dziecku. Zabawki produkowane w Chinach lepiej odłożyć na półkę. Często nie spełniają one norm narzuconych przez Unię Europejską, są produkowane bez dbałości o bezpieczeństwo dzieci, z produktów, które mogą im zaszkodzić lub które zawierają toksyczne substancje bądź barwniki. Ważne jest także sprawdzenie oznaczeń dotyczących wieku, gdyż niedobranie zabawki do wieku dziecka może doprowadzić do narażenia zdrowia, a nawet życia malucha, na niebezpieczeństwo.




Grzechotki dla najmłodszych

Pierwszą zabawką jaką można dać dziecku jest oczywiście grzechotka. Obecnie nawet tak proste zabawki są jednak zróżnicowane, coraz ciekawsze, kolorowe, wykonane z różnych materiałów. Nie zanika jednakże ich główna funkcja, jaką jest dostarczanie dziecku bodźców i przyjemności.


Dobra grzechotka to prawdziwy skarb. Przede wszystkim nie powinna być za ciężka. Materiał, z którego jest wykonana powinien być wytrzymały, lecz nadmiernie ciężka spowoduje jedynie, że dziecko nie będzie umiało jej swobodnie podnieść ani nią potrząsać. Najlepiej, aby materiał nie był twardy, gdyż miękkość zwiększa bezpieczeństwo, np. kiedy zabawka przypadkiem upadnie dziecku na buzię. Twarda mogłaby powodować ból oraz zostawić siniaki.


/p>Dobrze jest zadbać również o kolorystykę zabawek, jakimi są grzechotki. Barwy powinny być intensywne, ciekawe dla dziecka. Jednak lepiej nie inwestować w przesadnie dużo ozdobników i wzorów, gdyż dla rozwijającego się wzroku dziecka nie są to najlepsze doznania wizualne.


Karuzela nad łóżeczko dla niemowlaka

Dekoracje nad łóżeczko mogą spełniać także zadania stawiane zabawce. Dla dziecka w wieku niemowlęcym, które w łóżeczku spędza dużo czasu, możliwość śledzenia wzrokiem wiszących nad nim zabawek jest bardzo atrakcyjna. Początkowo można zawiesić nad łóżeczkiem dmuchany, wypełniony helem balonik, stopniowo przechodząc do bardziej rozbudowanej. Karuzela zawieszona nad łóżeczkiem ma zalety stymulujące dziecięcy rozwój, poprawia jego zdolności wzrokowo-słuchowe. W zależności od modelu zabawka może składać się z różnych elementów, np. zwierząt, gwiazdek, samochodzików i wydawać bądź nie wydawać z siebie dźwięków. Połączenie karuzeli z pozytywką pozwala na usypianie malucha.


Praktycznym rozwiązaniem są karuzele nad łóżeczko, które poza dźwiękiem dają również lekkie światło. W zależności od wieku dziecka karuzela może dawać kojące światło, co jest korzystne dla maluchów w wieku 3-4 miesięcy. Starszym taką karuzelę można włączyć jako lampkę nocną, dająca poczucie bezpieczeństwa. Często karuzele posiadają wbudowane projektory i podczas obracania się na ścianach wyświetlają się wybrane wzory, np. gwiazdki.




Mata dla dziecka - nauka i zabawa

Maty dla dzieci to jedne z najlepszych zabawek dla niemowląt. Są bardzo praktyczne dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia, które już unoszą główkę, zaczynają obracać się i przewracać. Przy tym, maty nie są nudne, nie są jedynie kawałkami materiału do położenia na podłodze. Owszem, istnieją proste maty często z piankowych puzzli, które można składać albo rozkładać wedle uznania. Jest to dobry sposób na zapewnienie dziecku wygodnego podłoża w domu oraz poza nim. Maty takie mają kolorowe obrazki przyciągające wzrok dziecka.
Bardziej rozbudowane maty posiadają dodatkowe elementy do zamocowania nad nimi. Najczęściej jest to rurka plastikowa obleczona materiałem, na której zawieszone są różne zabawki. Często istnieje możliwość uzupełniania jej o własne. W zależności od modelu zabawki mogą wydawać dźwięki, połyskiwać, błyszczeć światełkami, mieć kształty tematyczne bądź różnorodne. Jest to dodatkowa stymulacja dla dziecka, żeby obracało się, wyciągało ręce, poprawiało aktywność swojego niewielkiego ciała. Maty pozwalają dziecku na lepszy rozwój ruchowy oraz koordynację na linii wzrok-słuch-dotyk..




Książeczka dla niemowląt

Tak, książeczki można kupić dziecku już w okresie niemowlęcym. Są to jednak specyficzne książeczki, nie zawierające tekstu, lecz obrazki. Najlepiej, aby książeczka była wykonana z grubszej tektury, dzięki czemu dziecko nie zniszczy jej szybko, będzie mogło ściskać, a także lepiej chwytać. Nie musi być gruba, wystarczy kilka stron, które maluch może obracać. Na każdej stronie powinny znajdować się obrazki: jedna strona, jeden obrazek, w kolorach przyciągających wzrok i ułatwiających skupienie się. Takie książeczki zachęcają do poznawania kształtów, kolorów, stymulują zmysły malucha. Książeczki ze zwierzątkami zachęcają do nauki pierwszych dźwięków, co poprawia i rozwój umysłowy dziecka i jego słuch. Warto zaopatrzyć się w przynajmniej kilka książeczek tego rodzaju i przeglądać je razem z dzieckiem.

pixel