Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki dla dzieci do zabawy w piasku - co wybrać? Czym się kierować?

2018-07-25
Zabawki dla dzieci do zabawy w piasku - co wybrać? Czym się kierować?

Producenci zabawek oferują rodzicom, a właściwie ich dzieciom, ogromny wybór zestawów plastikowych do zabaw z piaskiem i wodą. Najpopularniejsze z nich składają się z wiaderka z sitkiem, łopatki, grabek i kilku foremek w podstawowych kształtach.

Bardziej rozbudowane zawierają większe zestawy foremek, często młyn na piasek i wodę, łódkę lub stateczek. Zazwyczaj dodatkowo dokupić trzeba zabawki uwielbiane zwłaszcza przez chłopców: koparkę, spychacz, ciężarówkę lub betoniarkę. Oprócz tego typu zabawek, dostępnych oczywiście w naszym sklepie internetowym, polecamy również mniej typowe i mało znane kreatywne zabawki do piasku, stosowane m.in. w metodzie Montessori.Dlaczego zabawa w piaskownicy jest dobra dla dzieci?


Zabawa w piasku wpływa pozytywnie na ogólny rozwój dziecka. Piaskownica dla dzieci jest tym, czym dla nas, dorosłych, cały świat zewnętrzny. Starsze dzieci, czyli w tym wypadku przedszkolaki, właśnie tutaj spotykają rówieśników, rozpoczynają nowe, czasami przelotne, a czasami przeradzające się w przyjaźnie, znajomości.

Poznają różne sposoby bycia i charaktery, zarówno dzieci jak i dorosłych. Uczą się budowania, w tym planowania przestrzeni, rozwijają kreatywność pod każdym względem. Najmłodsze dzieci, które dopiero co nauczyły się samodzielnie siadać, a branie do rąk przedmiotów i ich upuszczanie pochłania ich uwagę w największym stopniu, w piaskownicy będą mogły do woli podnosić małymi rączkami piasek i przesypywać go na okrągło.


Piasek stymuluje rozwój fizyczny dziecka. Zabawy z piaskiem to świetne ćwiczenia motoryki ciała. Maluch, przesiewając piasek, kopiąc w nim, manipulując łopatką i grabkami, pobudza do pracy układ mięśniowy, ćwiczy zarówno koordynację ruchową, jak i koordynację oko-ręka. Takie zabawy jak przesypywanie piasku z foremek do wiaderek, napełnianie ich, stawianie babek usprawnia motorykę ciała.


Chodząc po piasku na bosaka albo na czworakach, maluch pobudza receptory i kształtuje zmysł dotyku – ma możliwość poznawania różnych faktur, nie tylko za pomocą rączek, ale również nóżek. Chodzenie boso po piasku jest zalecane dzieciom, mającym problemy z napięciem mięśniowym oraz płaskostopiem. Piasek niestety, ku utrapieniu rodziców, często dostaje się do buzi. To jednak również cenna lekcja dla dziecka, jak wszystko inne.


Zabawy z piaskiem i wodą pobudzają również wyobraźnię i kreatywność – możliwości zabawa są praktycznie nieograniczone. Jedyne, co nas ogranicza, to wyobraźnia. Aby ją pobudzić, dziecko często potrzebuje bodźca w postaci kolorowej zabawki, której kształt lub funkcjonalność go zainteresują, albo naturalnych „materiałów budowlanych” takich jak różnego rodzaju kamyki, patyki, listki itp.


Zawsze warto mieć pod ręką odpowiednią, bezpieczną zabawkę, choćby miało być to najprostsze wiaderko, łopatka, czy grabki. Dziecko uczy się poprzez zabawę. Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że w piasku dziecko uczy się nawet matematyki - różnych kształtów i wielkości foremki sprawiają, że dziecko zaczyna wyczuwać takie pojęcia jak objętość, ciężar, gęstość.

Zabawa w piaskownicy może też być świetną lekcją polskiego i nie chodzi tylko o ćwiczenie umiejętności porozumiewania się – umiejętności mowy. Piasek stwarza również możliwość nauki pisania – łatwiej i atrakcyjniej dla dziecka jest odczytywać napisane patykiem na piasku litery lub własnoręcznie pisać na piasku imiona, czy najprostsze wyrazy takie jak „mama” czy „tata”.zabawki do zabawy w piasku

Kłótnia o zabawki to też nauka


Dziecko w piaskownicy uczy się pracy i zasad współżycia w grupie. Dzieląc teren z innymi zaczyna rozumieć, że piaskownica nie należy tylko do niego i trzeba się nią dzielić z innymi dziećmi. Maluch, współpracując z innymi, np. po to żeby wybudować piękny zamek lub miasto, napotyka na swojej drodze szereg problemów do rozwiązania, dzięki czemu uczy dzielenia się zabawkami, szkoli się w sztuce negocjacji i rozwiązywania pojawiających się między nim a dziećmi konfliktów.Najpopularniejsze zabawy z piaskiem


W piaskownicy, zarówno niemowlę jak i przedszkolak znajdą odpowiednie dla siebie zajęcia. Piaskownica to kopalnia możliwości. Najmłodsze dziecko, tak jak już wspominaliśmy, może z zachwytem i pasją brać do rączek piasek i fascynować się prostym faktem, że piasek po prostu przesypuje się między jego palcami. To dla maluchów niezwykle odprężające zajęcie. Starsze dzieci cieszy sam fakt kopania w piasku - czy to za pomocą łopatki, foremki, czy, zwłaszcza w przypadku chłopców, za pomocą manualnie sterowanej koparki. Kopanie dołów to prosta droga do budowania zamków.


Wykopany piasek można wykorzystać do zbudowania okazałej budowli, często z wydrążonymi drzwiami i oknami, ozdobionej roślinnością. Do zbudowania fosy przyda się półokrągła łopatka lub po prostu foremka o obłych kształtach. Plastikowa wywrotka wywiezie piasek w odpowiednie miejsce. Przy okazji powstanie droga dla ciężarówek i innych maszyn budowlanych oraz autek, którymi uwielbiają bawiąc się w piasku mali chłopcy.
Dzieciaki uwielbiają budować tunele, przy takich zabawach zgrabna łopatka do piasku jest niezbędna, ponieważ kopiąc ręką można niespodziewanie natknąć się na kamyk czy kawałek drewna, który może zranić rączkę dziecka.


Młodszym dzieciom, które nie posiadły jeszcze zdolności samodzielnej zabawy lub zabawy z rówieśnikami, możemy zaaranżować zabawę w poszukiwanie skarbu. Polega ona na tym, że albo na oczach dziecka, albo po kryjomu (zależy od wieku dziecka), zakopujemy w piasku np. foremkę. Zadaniem dziecka jest odnalezienie skarbu.

Małe dzieci chętnie robią babki z piasku, choć na początku potrzebują przy tym naszego wsparcia, ponieważ nie potrafią dobrać odpowiednio mokrego piasku, lub przewrócić foremki w taki sposób, by piasek się z niej nie wysypywał. Kolejna zabawa z foremkami, którą możemy zaproponować małemu dziecku, to w odgadywanie jaki kształt foremki został użyty do zrobienia konkretnej babki. Najlepiej użyć do tego atrakcyjnych dla dziecka kształtów np. foremek w kształcie zwierzątek. Na babkach można też dziecko nauczyć liczenia. Można liczyć babki albo – co jeszcze atrakcyjniejsze dla dziecka, własnoręcznie zburzone babki.


Piasek to również doskonały materiał do zabawy w gotowanie, pieczenie lub produkcję lodów albo ciasteczek. Do takiej zabawy przydadzą się zabawki kuchenne: zestaw kuchenny do piasku złożony z kuchenki, piekarnika, kranu oraz kuchennych naczyń i narzędzi takich jak garnuszek do gotowania, chochelka czy łopatka. Oprócz tego można zaproponować dziecku foremkę do piasku w formie patelni z jajkiem. W piaskowej kuchni przydadzą się również różnego rodzaju garnki, kubek z miarą do mierzenia czy zestaw sztućców do piasku. Dla dzieci, które lubią sprawiać innym przyjemność i pragną serwować piaskowe lody, polecamy zestawy plażowych lodziarni lub poszczególne ich elementy. Gałki piasku będą świetnie „smakowały” w plastikowym rożku do lodów. Do ich nakładania z pewnością przyda się łyżka do lodów. Dzięki lejkowi z mieszalnikiem piasku oraz sitku przygotowane lody można dodatkowo ładnie przyozdobić.Zabawa piaskiem nad wodą

Zabawki w piaskownicy to przede wszystkim wiaderko, łopatki, foremki, koparki i inne pojazdy. Co innego jednak gdy wybieramy się nad wodę. Tam przydadzą się zabawki do zabawy w piasku i wodzie, takie jak wszelkiego rodzaju łódki, statki, żaglówki, konewki. Atrakcyjnym gadżetem będzie wiaderko z młynkiem do piasku, z ruchomymi elementami, wprawianymi w ruch przez wlewaną do młynka wodę albo suchy piasek. Przyda się też konewka, solidna duża plastikowa łopata z drewnianą rączką, różnego rodzaju młyny wodne i pompy wodne działające na takiej zasadzie, że po zanurzeniu końca pompy w wodzie, należy poruszać żółtą dźwignią na jej górze, by z pompy leciała woda. Nieocenione będą wiaderko zamek do produkcji „gotowych zamków z piasku” czy uniwersalna łopatka dwustronna, za pomocą której można zbudować wspaniałe tunele, kaskady wodne, wyspy i zatoki. Zabawa piaskiem nad morzem będzie niezapomniana, jeśli przywieziemy pamiątki w postaci pięknych kamyczków i muszelek.Na plaży konieczne będzie sitko do przesiewania znalezisk w postaci kamyczków i muszelek W ofercie sklepu internetowego epinokio.pl znajdziesz sitka o różnej grubości oczek, zarówno pojedyncze jak i sitka w zestawach z wiaderkiem i łopatką. Ciekawą opcją nad wodę jest zestaw z sitkiem i pojazdem w postaci wiaderka na kółkach. Na plaży przydadzą się również różnego rodzaju foremki do stawiania gotowych budowli: w naszym sklepie znaleźć można zarówno foremki, z których dziecko zbuduje wielki mur, który może posłużyć również do ogrodzenia ogromnego zamku, prawdziwe Koloseum oraz tradycyjne wiaderko zamek.


Do wielkiej budowy przydadzą się pojazdy budowlane: wszelkiego rodzaju wywrotki, koparki, betoniarki, cysterny, traktory z przyczepą lub łopatą spychające. Przydatne będą też zestawy murarskie lub narzędzia do budowania z piasku takie jak: szufla, kielnia, świder, łyżka koparki, łyżko-koparki, foremki cegły. Absolutnie rewelacyjną zabawką, zwłaszcza dla starszych przedszkolaków, będzie wiaderko - szuflaCzym różnią się zabawki dla chłopców i dziewczynek?


Dawniej dziewczynki bawiły się lalkami, chłopcy samochodami. Wiele zabaw było wspólnych dla obu płci, co teraz określa się mianem unisex. Teraz dzieci mają do wyboru zabawki dopasowane zarówno ze względu na zainteresowania np. z postaciami z ulubionych bajek, jak i ze względu na płeć. Żaden szanujący się chłopiec w późnym wieku przedszkolnym nie będzie chciał bawić się różowym lub fioletowym wiaderkiem i musimy to uszanować. Zapewne od rówieśników w przedszkolu dowiedział się już, że te kolory są zarezerwowane dla dziewczyn. Z płcią piękną jest łatwiej. Małe dziewczynki lubią wszystkie kolory, choć zdecydowana większość z nich, kiedy tylko ma możliwość wyboru, wybierze róż, fiolet lub pastele.Zabawki do piasku dla dziewczynek


Wśród zabawek do piasku dla młodych dam w naszym sklepie internetowym znajdziesz zarówno zabawki metalowe, jak i plastikowe. Piękne, różowe metalowe wiadereczko spodoba się każdej małej dziewczynce. Może posłużyć jako pojemnik do przenoszenia piasku oraz jako doniczka do zabawy w sadzenie roślin i kwiatów.

Metalowe wiaderka dostępne są również w kolorze zielonym i czerwonym. Wielbicielkom dzikich zwierząt polecamy plastikowe, estetyczne wiaderka z zebrą, tygryskiem, żyrafą lub słonikiem. Wiaderko posiada specjalny dzióbek, dzięki któremu dziecko nie zaleje sobie bucików podczas wylewania wody z wiaderka. Podobnie skonstruowane są słodkie wiadereczka z nadrukiem w postaci biedroneczki, ślimaka, motyla czy kwiatu. Wiaderko z biedronką dostępne jest również w zestawie z kaczuszką, łopatką i łódką.Do robienia babek w kształcie kwiatów, które łatwo przerobić na ciasteczka np. dodając do nich posypkę, posłuży nam wiaderko mini. Innym rodzajem zabawek są zabawki nawiązujące do ulubionych bajek. Twoje dziecko uwielbia koniki Bella Sara? Kup mu zestaw do piasku. Wiele dziewczynek marzy o tym, żeby zostać królewną, specjalnie dla nich polecamy zestaw królewny w postaci fioletowego wiaderka z Królewną Śnieżką, sitka, grabek, łopatki, foremek oraz konewki Dziewczynkom, uwielbiającym lalki Barbie i na dodatek lubiącym bawić się w gotowanie i pieczenie polecamy kuchenkę plażową Barbie z palnikiem, piekarnikiem, mini kranem oraz foremkami w postaci garnków i przyrządów kuchennych.

Zabawy z piaskiem świetnie służą również produkcji lodów rzemieślniczych, świetną pomocą będzie lodziarnia plażowa Barbie marki Klein składająca się z podstawy, wafelków do lodów, łyżek do nakładania gałek lodów. Zestaw zawiera ruchome elementy - wieczka, które można podnosić jak w prawdziwej zamrażarce. Najprostszym zestawem do piaskowej lodziarni są foremki rożki wraz z łyżką do nakładania gałek lodów z piasku
Młodym ogrodniczkom polecamy super grabie, wszelkiego rodzaju konewki np. słodkiego ślimaka oraz nietypowe, łączące dwie funkcje, wiaderko-konewkę.
Jeśli chodzi o foremki, mamy w ofercie wiele zestawów. Nietypowe, bo na długich rączkach będą te w kształcie żyjątek morskich. Rodzicom dziewczynek, które lubią bawić się pojazdami i tak jak chłopcy budować z piasku za pomocą maszyn budowlanych i przyrządów murarskich, polecamy zapoznanie się z zabawkami proponowanymi w kolejnej sekcji artykułu na naszym blogu.


Zabawki do piasku dla chłopców

Chłopcy to zazwyczaj urodzeni budowniczy i fascynaci wszelkiego typu pojazdów. Z myślą o rozwijaniu ich talentów polecamy całościowy zestaw dla małych murarzy z kaskiem, który zachwyci każdego małego miłośnika bajki o Bobie Budowniczym oraz przyrządy takie jak: wiaderko - szufla, kielnia, plastikowa wiertarka z łbem walcowym czyli mówiąc potocznie świder, łopatko-koparka czy łyżka koparki. Do tego foremka cegła, foremka piramida, wiaderko-zamek i świetna zabawa gwarantowana. Jeśli chodzi o pojazdy najbardziej pożądana w piasku jest koparka.


Polecamy koparkę Hot Wheels firmy Klein w intensywnym czerwono-żółtym kolorze lub ręczną koparkę, czyli dużą łyżkę przypinaną do ręki za pomocą rzepów. Ta ostatnia świetnie posłuży do kopania głębokich dołów, budowy zamków i dróg. Dla tych, którzy wolą tradycyjną koparkę Hot Wheels polecamy do zestawu betoniarkę i ciężarówkę z wywrotką na tej samej licencji. Traktor z dużą łopatą ładującą to również obiekt pożądania każdego chłopca w piaskownicy. Do ogrodu polecamy natomiast kosiarkę i traktor z przyczepą.W piaskownicy niektóre dzieciaki preferują małe autka do zabawy na zbudowanej już trasie – amatorom małych autek polecamy zestaw pojazdów Volvo składający się z wywrotki, betoniarki, buldożera i koparki. Maszyny Volvo są niewielkich rozmiarów, ale masywne, a co za tym idzie - bardzo trwałe. Każdy z pojazdów posiada gumowe opony. Niektóre elementy są ruchome np. beczka w betoniarce. Jeśli chodzi o najprostsze zestawy do piasku dla najmłodszych, polecamy prosty zestaw z wiaderkiem z bajki „Cars” lub z „Bobem Budowniczym”.Nietypowe zabawki do piasku

Jeśli uważasz, że dziecko które chcesz obdarować ma już wszystko, zapewniamy cię, że najprawdopodobniej tak nie jest. W sklepie epinokio.pl kupisz rzadko spotykane w naszych piaskownicach zabawki do piasku takie jak wiaderko powiększające z lupą dla małych badaczy, czy zabawki do piasku stosowane przy metodzie Montessori np. lustro do dużej wanny piaskowej albo szachy wielkich Wikingów KUBB. Oprócz tego naturalnie możesz kupić drewniane pojazdy takie jak: ciężarówka, betoniarka czy laweta.Jeśli twoje dziecko nie wyobraża sobie życia bez zabawy w piasku, zabezpiecz się na jesień i zimę. Alternatywą dla podwórkowej piaskownicy jest piasek kinetyczny. Jest on zupełnie bezpieczny, nie rozsypuje się, a jego konsystencja przypomina masę. Jest relaksujący i przyjemny w dotyku. W naszym sklepie kupisz piasek kinetyczny razem z foremkami oraz łopatką i grabkami.Zabawki z naszego sklepu to bezpieczne zabawki


Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Mieszkając na osiedlu mieszkaniowym, w blokach, najlepiej korzystać z ogrodzonej piaskownicy, gdzie nasz maluch nie natrafi na szkło lub odchody zwierząt. Nawet jeśli dziecko lubi bawić się w koparkę i traktuje rękę jako łopatę, nie pozwalajmy mu na to. Miejmy na uwadze, że zabawka do piasku w postaci koparki czy szufelki chroni dziecko przed skaleczeniem o ukryty w piachu żwir lub kamienie.

Kolejną sprawą jest bezpieczeństwo zabawek. Powinny posiadać bezpieczne, gładkie i zaokrąglone krawędzie, wykluczające ryzyko skaleczenia się. Powinny posiadać oznaczenia wiekowe, ściślej mówiąc powinny posiadać znakowanie o minimalnym wieku dziecka, jaki musi ono osiągnąć, aby móc użytkować daną zabawkę. Wszystkie sprzedawane w naszym sklepie zabawki posiadają niezbędne atesty i europejskie certyfikaty jakości oraz bezpieczeństwa.

Oferowane zabawki do piasku wykonane są z całkowicie bezpiecznych, wysokiej jakości materiałów, charakteryzują się atrakcyjnym wzornictwem oraz dbałości o szczegóły. Są absolutnie bezpieczne i trwałe.

Polecane

pixel