Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki antystresowe dla dzieci i nie tylko

2021-01-21
Zabawki antystresowe dla dzieci i nie tylko

Zabawki antystresowe dla dzieci

Stres jest nieodłącznym, codziennym towarzyszem wielu ludzi. Stresujemy się pracą, codziennymi obowiązkami i problemami. W dzieciństwie szybko chcieliśmy dorosnąć, a teraz chętnie byśmy do tego czasu wrócili… Wydaje nam się, że życie dzieci jest takie beztroskie, że nie mają żadnych problemów. Tymczasem to nieprawda. Dzieci również dotyka stres, tak jak nas. Wizyta u lekarza, dentysty, przedstawienie w przedszkolu, sprawdzian z matematyki czy dokuczający koledzy w szkole – przyczyn stresu u dzieci jest naprawdę wiele. Jak pomóc dziecku z nim walczyć? Na przykład kupując mu zabawki antystresowe!

Czym są zabawki antystresowe?

Zabawki antystresowe, są zabawkami, które absorbują uwagę dziecka na dłuższy czas. Z ich pomocą dziecko wykonuje czynności, które pozwalają mu się odprężyć, uspokoić, a także wyładować siedzące w nim negatywne emocje. Oczywiście nie chodzi tylko o same konkretne zabawki, ale także o różne zabawy i gry. Warto również towarzyszyć dziecku przy tej zabawie i wspierać je w walce ze stresem. Oprócz zabawek konieczne jest rozmawianie z dzieckiem, by nie miało oporów przed mówieniem o swoich problemach i lękach.

Przykłady zabawek i zabaw antystresowych

Jakie zabawki antystresowe kupić dziecku? W co się z nim bawić? To przede wszystkim zależy od wieku, płci czy też upodobań malucha. Jeśli dziecko ma już kilka lat, nie bójmy się go pytać o zdanie. W końcu dziecko powinno lubić swoje zabawki. Ponadto warto pobudzić własną wyobraźnię i kreatywność, bo propozycji zabawek i zajęć antystresowych jest całe mnóstwo. Oto kilka przykładów:

1. Plastyka i zabawy manualne

Dzieci wprost uwielbiają rysowanie. Warto jednak zaproponować im coś więcej. Wycinanie, wydzieranie, klejenie, lepienie z plasteliny, modeliny czy ciastoliny – sposobów na taką zabawę jest mnóstwo. Jest to zabawa przede wszystkim absorbująca. Lepienie zaś wymaga najpierw ugniatania masy, by ją rozmiękczyć i móc z niej lepić. Ugniatanie to świetny sposób na wyładowanie złych emocji, a plastelina to nie jest coś, co dziecko zepsuje ugniatając ją w rękach. Należy jednak pamiętać, że to nie jest zabawa dla małych dzieci, bo mogą one wziąć plastelinę do buzi i połknąć, a to może być niebezpieczne.

2. Kolorowanki antystresowe

Dzieci uwielbiają kolorować. Kolorowanki są więc znakomitym sposobem na walkę ze stresem. Pochłaniają uwagę dziecka, gdyż czynności manualne wymagają skupienia i koncentracji. Sprawia to, że dziecko myśli o tym, co robi, zamiast o swoich problemach. Nawet my dorośli mamy swoje kolorowanki antystresowe, tylko nasze są specjalnie skonstruowane.

3. Gniotki i piłki

Już w pierwszym podpunkcie była mowa o gnieceniu. Jeśli więc nie plastelina i inne masy plastyczne, to może gniotki i miękkie, elastyczne piłki, np. takie z kolcami. Takie zabawki można już zafundować 1-2 latkowi, bo nie zrobi sobie nimi krzywdy ani ich nie połknie, tak jak mógłby plastelinę. Dla takich maluchów to absorbujące ich uwagę zabawki sensoryczne. Nie tylko ściskanie i gniecenie, ale i podrzucanie czy turlanie albo szarpanie kolców na piłeczce sprawia, że mięśnie dziecka rozluźniają się i staje się ono spokojniejsze. Przy okazji zażywa dawkę niezbędnego dla niego ruchu, więc to doskonały pomysł na deszczowy i zimny dzień, kiedy nie da się wyjść na zewnątrz.

4. Gry logiczne i zręcznościowe

Starszemu dziecku, które stresuje się chodzeniem do szkoły, można zaproponować różnego rodzaju gry logiczne i zręcznościowe. Mogą to być gry na urządzeniach, ale pamiętajmy, że nie możemy pozwalać, aby dziecko siedziało zbyt długo przed komputerem czy z telefonem. Proponujmy dzieciom wciągające planszówki, w które możemy grać razem z nimi. Młodszym dzieciom zaś możemy kupić ciekawe zabawki i gry zręcznościowe. W sklepie epinokio.pl dostępne są takie zabawki, jak np. kendama, układanki – na przykład Tetris 3D, gra Mikado, czyli nic innego jak bierki, układanki drewniane piramida czy kółko-krzyżyk i wiele innych. Ciekawych propozycji jest naprawdę wiele, wszystko zależy od tego, co dziecko lubi robić dla własnej przyjemności.

Polecane

pixel