Wiosenne porządki w dziecięcej szafie - zabawki wiosenne
Wiosenne porządki w dziecięcej szafie - zabawki wiosenne
Zestaw małego ogrodnika na każdy dzień
Wiosna, lato, jesień to pory roku, kiedy ogród wymaga stałej opieki, w każdym okresie nieco innej. Dzieci uwielbiają pomagać w dorosłych zajęciach i warto zapewnić im do tego odpowiedni sprzęt, imitujący dorosłe narzędzia. Będzie im z tym łatwiej, a Ty będziesz mieć pewność, że są bezpieczne. Takim sprzętem są zestawy ogrodnicze dla najmłodszych. To one pozwalają uczestniczyć w kopaniu, plewieniu, sadzeniu oraz uczą prac ogrodowych.
Wybierając zestaw ogrodniczy dla dziecka weź pod uwagę jego wiek, aby był on rozmiarami dostosowany do małych dłoni oraz wielkość własnego ogródka. Jeśli jest niewielki, nie ma sensu kupować taczki. Taczka jest co prawda wspaniałym gadżetem, w którym można przewozić nawet zabawki, jednak nie nada się przesadnie w niewielkim ogrodzie. Znacznie lepiej sprawdzą się wszelkie grabie, łopatki, miotły do zamiatania trawy i liści ze ścieżki. To coś, co dziecko może robić łatwo, w pełni samodzielnie i wielokrotnie. Ogrodnictwo to sposób na spędzanie czasu wspólnie z maluchem, jak również okazja do chwalenia jego samodzielnych czynności.
Zabawki do wykorzystywania w ogrodzie są równocześnie zabawkami edukacyjnymi, wykorzystywanymi w ramach słynnej metody Montessori. Jest to metoda, która wspiera spontaniczne, kreatywne działania każdego dziecka. Zabawy i zabawki związane z tą metodą uczą codziennych czynności i funkcjonowania w świecie. Przyzwyczajają dzieci do bycia częścią społeczności, od domu rodzinnego po szersze towarzystwo. Dziecięce ogrodnictwo może w tym pomóc, gdyż daje dziecku poczucie samodzielności, uświadamia mu własne możliwości, a jednocześnie pozwala świetnie się bawić podczas wykonywania drobnych prac. Kto wie, może plastikowa łopatka to początek przyszłej fascynacji ogrodnictwem?
Zabawki do piaskownicy - niezbędnik na wiosnę
Słońce za oknem, wiatr na twarz- raz, dwa, trzy, start! Czas zacząć zabawę w piaskownicy. Za niczym dzieci tak nie tęsknią zimą, jak za zabawą w piasku. Jako rodzic doskonale o tym wiesz. Skoro więc pogoda sprzyja, sprawdź w jakim stanie są zabawki do piaskownicy. Być może trzeba będzie je umyć, wymienić albo rozbudować zestaw. W końcu im więcej foremek do tworzenia babek piaskowych, tym lepiej.
Zabawy w piaskownicy mogą być bardzo kreatywne, dlatego nie warto ich wyrzucać z planu dnia dziecka.Można budować piaskowy fort, zamki, kopać duże dołki dla przyjemności machania łopatką, lepić mniejsze lub większe babki. Dzięki foremkom o różnych kształtach takie lepienie może trwać bardzo długo. Jednocześnie w piaskownicy można zorganizować zabawę w sklep oraz poznawać inne dzieci. Wymiana foremkami może stać się chwilą zadzierzgnięcia nowych znajomości, które są dla dziecka cenne i bardzo sprzyjają jego rozwojowi.
Podczas zabawy w piaskownicy dziecko ma okazję doskonalić swoje zdolności manualne. Trzymanie zabawek do piaskownicy wymaga bowiem różnorodnych manewrów dłońmi. Jego ruchy mogą stać się bardziej precyzyjne, dokładne, a ich koordynacja z każdą zabawą jest lepsza. Jest to szczególnie istotne u najmłodszych dzieci, które dopiero niedawno nauczyły się trzymać. Ciekawostką jest fakt, że zabawa w piasku sprzyja rozwojowi inteligencji, bowiem podczas zabawy zmuszającej do wykonywania licznych czynności manualnych w mózgu tworzą się nowe połączenia pomiędzy neuronami.
Zabawki do spędzania czasu w ogrodzie
Huśtawka to jedna z najlepszych rzeczy, jaka może znaleźć się w ogrodzie. Powieszona na drzewie lub drewnianym stelażu, kolorowa zapewnia godziny dobrej zabawy. Przy tym huśtanie się to nie tylko frajda, to także poprawa sprawności ruchowej dziecka, które musi bujać się siłą własnych mięśni.
Innym sposobem zagospodarowania dziecku czasu na świeżym powietrzu są liny do skakania lub do podciągania się. Liny do skakania mogą funkcjonować jak popularne skakanki albo liny do podciągania się. Zawieszone podobnie jak huśtawka zachęcają do wspinaczki, dobrej zabawy i ćwiczą mięśnie rąk. Twoje dziecko będzie zachwycone wspinając się na szczyt liny. W przypadku wykorzystania liny jako skakanki można urządzić zabawę jedno lub kilkuosobową, zbierać punkty, a nawet urządzać konkursy, kto najdłużej wytrzyma bez potknięcia się o skakankę.
Piłki i piłeczki dla dzieci
Piłka to doskonała zabawka, żeby zachęcić dzieci do zabawy na świeżym powietrzu. Gdy nadchodzi wiosna warto dać dziecku nie jedną, lecz kilka piłek do zabawy. Różnej wielkości, różnych kolorów, mogą stać się początkiem długotrwałej zabawy, solo, w grupie, na punkty lub tylko dla satysfakcji biegania za zabawką.
Jedną z milszych piłek jest tzw. zośka. Miękka, szydełkowana, kolorowa. Zazwyczaj służy do grania nią w podwórkową piłkę nożną, jednak nie jest to reguła. Może być elementem wielu innych zabaw: podrzucania, ściskania, rzucania do siebie. Dzięki przyjemnej fakturze stymuluje ręce dziecka przy jednoczesnym ćwiczeniu koncentracji oraz cierpliwości. To bardzo praktyczne!
W górę i w dół - trampoliny
Podskakiwanie to dla dzieci sama przyjemność. Można podskakiwać po prostu, na ziemi i podłodze, ale po co skoro są trampoliny? Okrągłe, kwadratowe, mniejsze lub większe mogą posłużyć jako sposób na spędzenie wolnego popołudnia albo wakacji.
Trampoliny są przeznaczone przede wszystkim dla nieco starczych dzieci, które są już w stanie zachować równowagę w utrzymywaniu się na dwóch nogach. Zabawkę najlepiej ustawić w ogrodzie bądź na tarasie zapewniając jej stabilność oraz umożliwiając wysokie podskoki. Choć trampolina to przede wszystkim zabawa, ma również inne zalety. Ćwiczy mięśnie nóg i wzmacnia koncentrację oraz umiejętność utrzymywania równowagi. Jeśli zdecydujesz się na nią pamiętaj, żeby zabezpieczyć ją ochronną siatką - podskakując wysoko, łatwo wypaść poza obręb trampoliny.
Skakanki i gumy do skakania retro zabawki
Pamiętasz pewnie jak skakałaś z koleżankami na skakance lub w kolejne gry w gumę. To było naturalne, że każdego dnia, gdy pogoda sprzyjała tak właśnie spędzało się czas. Obecnie wydaje się, że takie zabawy zanikają i dzieci nie zdają sobie spray z możliwości zwykłej gumy. Zamiast tylko wspominać, podaruj dziecku te retro zabawki i pokaż do jak świetnej zabawy służą.
Skakanka może być tylko zwykłym sznurkiem o długości dwóch metrów lub profesjonalnym sznurkiem z uchwytami, drewnianymi lub plastikowymi. Na skakance można bawić się samodzielnie, poprzez niekończące się podskoki albo lawirowanie skakanką w różnych figurach albo w grupie. Wtedy dwie osoby trzymają skakankę bądź skakanki - wersja z zabaw z dwiema jest trudniejsza - a pozostałe skaczą odliczając kolejne podskoki. Im ich więcej, tym lepiej!
Guma do skakania jest nieco bardziej skomplikowana i daje większe możliwości. Jest więcej zabaw do wyboru. Warto nauczyć dzieci kilku, a potem dać im możliwość wymyślania samodzielnych. Dziecko będzie zachwycone. Zabawa gumą do skakania zazwyczaj wymaga więcej, niż dwóch osób, jednak zawsze jest doskonałą zabawą. Nadaje się przede wszystkim do zabawy na podwórku, ale jeżeli dziecko ma więcej miejsca w pokoju, może grać w gumę i tam.
Guma pozwala na pokonywanie własnych ograniczeń, zwiększa sprawność, rozwija ruchowo oraz intelektualnie, gdyż niektóre z zabaw wymagają bardziej skomplikowanych obliczeń. Zwiększa też koordynację ruchową z uwagi na zaskakujące pozy, które trzeba wykonywać podczas zabawy. W czasie jej trwania można mówić wyliczanki, rymowanki, liczyć podskoki. Zaletą zabawki jest jej mobilność, jest łatwa do przechowywania i można mieć ją zawsze przy sobie.