Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Święta z dzieckiem - jak je najlepiej zorganizować?

2019-12-11
Święta z dzieckiem - jak je najlepiej zorganizować?
Święta z dzieckiem - jak je najlepiej zorganizować?

Dzieci, zarówno te mniejsze, jak i większe zwykle towarzyszą nam w ostatnich dniach świątecznych przygotowań. Szkoły i przedszkola mają przerwę świąteczną, więc maluchy całe dnie spędzają w domach. Jak zorganizować Święta, kiedy trzeba jeszcze zajmować się dzieckiem? Zaprosić je do pomocy! Dzieci uwielbiają pomagać rodzicom w przedświątecznej krzątaninie, a mogą robić naprawdę sporo i to nawet te małe. Oto kilka pomysłów na organizację Świąt z dzieckiem.

1. Wspólne sprzątanie
 
Sprzątanie jest jedną z ważniejszych czynności wykonywanych przed Świętami. Dziecko może nam znakomicie w tym pomóc, zwłaszcza jeśli postaramy się obrócić to w dobrą zabawę. Można wręczyć maluchowi koszyczek lub pudełko i jakieś przedmioty - niech kombinuje, jak te rzeczy pomieścić. Podobną zabawę można zrobić przy sprzątaniu jego zabawek. Nie możemy także zapomnieć, że dziecko także powinno posprzątać swój pokój. Małemu dziecku trzeba pomóc, ale starsze powinno już robić to samo. Warto tłumaczyć dziecku, dlaczego sprzątanie przed Świętami jest takie ważne. Sprzątamy nie tylko dla własnej przyjemności, ale też z szacunku do gości, którzy mają nas odwiedzić. Jak by to wyglądało – dom pięknie ozdobiony, a wszędzie brudno?

2. Robienie własnoręcznych ozdób choinkowych i dekoracji
 
Dekoracje to chyba ulubiona część świątecznych przygotowań dla dzieci. Samodzielne zrobienie dekoracji i ozdób na choinkę to ciekawa sprawa. Dla dziecka to frajda, a dla naszego portfela ulga, bo samodzielne wykonanie niweluje potrzebę zakupu nowych. Warto dać dzieciom wszelkie artykuły plastyczne, obudzić ich kreatywność na spacerze, zbierając z nimi szyszki czy gałązki i dać im wolną rękę. Niech robią, nawet jeśli przy tym trochę nabałaganią i będzie dodatkowe sprzątanie. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziecko ma frajdę, a my chwilę spokoju do kontynuacji przygotowań, w których dziecko mogłoby bardziej nam przeszkadzać niż pomóc. Maluch będzie później dumny, gdy babcia lub ciocia pochwalą ozdoby na choince.

3. Wspólne przygotowywanie prezentów
 
Przede wszystkim wypada wytłumaczyć dziecku, skąd wziął się ten zwyczaj dawania sobie prezentów na Święta i to, że prezenty daje się nie tylko dzieciom, bo dzieci dorosłym także mogą je dawać. Zabierzmy malucha ze sobą do sklepu, pozwólmy wybrać prezent dla babci, cioci, zrobić własnoręcznie kartki zamiast kupować nowe, a w końcu te prezenty wspólnie pakować. Dla dzieci to też będzie dobra zabawa i ogromna radość na widok babci czy cioci cieszącej się z prezentu, który same wybrały.

4. Wspólne ubieranie choinki

Po przygotowaniu ozdób, trzeba ubrać choinkę. Dziecko zazwyczaj bardzo chętnie pomaga w ozdabianiu świątecznego drzewka. Niech pomoże tacie zawiesić lampki, niech założy gwiazdę po podniesieniu przez tatę do góry i zawiesza ozdoby, które samo wykonało. Unikajmy jednak dawania dzieciom do rąk bombek szklanych, które dzieci łatwo mogą potłuc. Nie dość, że to strata w ozdobach, dodatkowy bałagan do sprzątania, to jeszcze maluch może się pokaleczyć. Na końcu zawsze trzeba włączyć światełka. Maluch tylko na to czeka, żeby to zobaczyć! A potem jeszcze wspólne układanie pod choinką prezentów. I obowiązkowo wyjaśnienie maluchowi, dlaczego na Święta ubieramy choinkę i skąd wziął się ten zwyczaj.

5. Wspólne gotowanie i pieczenie
 
Każdy chyba zgodzi się z tym, że maluchy najchętniej pomagają mamom w kuchni, a szczególnie dziewczynki. Wspólne pieczenie oraz przygotowywanie wigilijnych potraw, to dla malucha ogromna frajda. Upieczmy razem pierniczki. Wycinanie kształtów foremkami, patrzenie jak rosną w piekarniku, a potem ozdabianie kolorowym lukrem – nie ma lepszej zabawy dla dziecka! Przy pieczeniu innych ciast maluch też może pomóc. Może posmarować brytfankę, podawać składniki, ubić pianę z białek, czy w końcu dekorować już gotowe ciasta. Podobnie może pomagać przy gotowaniu wigilijnych potraw. Wyjaśnijmy mu przy tym, dlaczego tych potraw musi być aż tyle, dlaczego właśnie takie, a nie inne, a przede wszystkim to, dlaczego w Wigilię nie je się mięsa. Dla dziecka będzie to ogromna satysfakcja, że przyczyniło się do przygotowania świątecznych pyszności. Gotowanie razem z dzieckiem to znakomity sposób na pobudzenie kreatywności i wyobraźni. Dajmy maluchowi nawet trochę inicjatywy, a nie tylko dyktujmy, co ma robić. Pamiętajmy także o tym, że przy dziecku na wigilijnym stole niektóre potrawy nie będą dobrym pomysłem (warto zwrócić uwagę szczególnie na ości w rybie). 

6. Przygotowywanie wigilijnego stołu

Kiedy wszystkie potrawy już są gotowe, goście lada chwila się zjawią, a domownicy już zadbali o swój wygląd, zmieniając ubiór na bardziej elegancki, trzeba jeszcze przygotować stół. W tym również może pomóc nam nasza pociecha. Pozwólmy po założeniu obrusu dziecku ustawiać na stole serwetki, talerze, sztućce, szklanki, nie zapominając oczywiście o obowiązkowym pustym miejscu. Starszemu dziecku można pozwolić nawet na postawienie na stole wazy z zupą grzybową czy podawanie gościom potraw bezpośrednio. Tak samo warto później nakłonić dziecko do pomocy przy zmywaniu po wieczerzy, choć zapewne będzie wtedy bardziej zainteresowane prezentami. Ważnym wydarzeniem jest dzielenie się opłatkiem i składanie sobie nawzajem życzeń. Dziecku także należy dać mały opłatek do ręki i złożyć mu życzenia, a także nauczyć składania życzeń innym. No i oczywiście, maluch musi wypatrzyć pierwszą gwiazdkę!

7. Nie zapominajmy, że to Święta religijne
 
Boże Narodzenie to Święto chrześcijańskie. Wiele rodzin, również dzieci, zazwyczaj bierze udział w świątecznej Mszy Św. w kościele (przynajmniej pierwszego dnia). Warto wybrać się o północy na pasterkę o ile maluch dotrwa do tej godziny. Nie zapominajmy także o wspólnym śpiewaniu kolęd po wieczerzy Wigilijnej. Przed jedzeniem często odmawiane są modlitwy, podczas której czytane są fragmenty Pisma Świętego oraz modlitwy dziękczynne za jedzenie, które jest na stole.

8. Wigilijny savoir vivre
 
Przed Wigilią musimy jeszcze wytłumaczyć naszej pociesze, że Wigilia to wyjątkowe wydarzenie, a nie zwykły, rodzinny obiad i dziecko musi się odpowiednio zachowywać. Ważne jest zarówno odpowiednie zachowanie przy jedzeniu, jak i w stosunku do gości. Maluch musi pamiętać, że nie mówi się z pełną buzią, że ma głos wtedy, gdy dorosły skończy swoją wypowiedź i albo je, albo wierci się na krześle i chodzi wokół stołu. Trzeba dosadnie wytłumaczyć, co wolno podczas Wigilii, a czego absolutnie nie. Jest to szczególnie ważne, gdy to my z dzieckiem mamy być gośćmi na Wigilii u kogoś, na przykład u babci.
 
9. Świąteczny wyjazd z dzieckiem
 
Niekoniecznie musimy organizować sobie sami Wigilię, a spotkanie rodzinne wcale nie musi odbywać się u nas. Może odbywać się na przykład u babci i często właśnie tak jest. Wiąże się to jednak z wyjazdem, nierzadko nawet dalekim, a każdy wyjazd z dzieckiem jest niemałym wyzwaniem. Dziecko żyje wyjazdem i nie może się go doczekać, a my mamy urwanie głowy, bo rzeczy, które trzeba zabrać, nie mieszczą się w aucie. Pozwólmy dziecku cieszyć się tym wyjazdem, a nawet pomóc nam w pakowaniu. Niech samo spakuje swoje rzeczy, a nawet weźmie ulubioną zabawkę choć przy prezentach na pewno zejdzie ona na dalszy plan. Pozwólmy też dziecku samemu wybrać ubiór na Wigilię i ewentualnie delikatnie wytłumaczmy, że te spodnie czy bluzka nie są najlepszym pomysłem. W długą podróż wyjedźmy wcześniej, bo może się okazać, że trzeba będzie nawet kilka razy stawać po drodze, a na Wigilię nie można się spóźnić. 

10. Dwa dni Świąt z dzieckiem
 
Święta to dwa dni, które spędzamy rodzinnie w domu. Maluch będzie zaaferowany nowymi zabawkami, które dostał w prezentach, a my… bawmy się razem z nim! Poświęćmy mu w te dni jak najwięcej czasu, którego na co dzień zawsze brakuje. Co można robić w Święta? Czy tylko jeść i siedzieć przed telewizorem? Nie! Odwiedźmy innych członków rodziny, których nie było na Wigilii, wybierzmy się na spacer, jeśli pogoda dopisuje. Wieczorem zaś można obejrzeć jakiś dobry film przeznaczony dla całej rodziny, a takich nie brakuje w telewizyjnych ramówkach świątecznych. Jest wiele sposobów na spędzanie Świąt, ale najważniejsze jest to, by spędzić je po prostu razem i w radości. 
pixel