Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Święta Bożego Narodzenia oczami dziecka. Jaki prezent sprawi mu prawdziwą radość?

2018-12-13
Święta Bożego Narodzenia oczami dziecka. Jaki prezent sprawi mu prawdziwą radość?

Dziecięca perspektywa przeżywania świąt Bożego Narodzenia

Przenieś się na chwilę do czasów swojego dzieciństwa i przypomnij sobie, co czułeś na wieść o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.


Czy pamiętasz, jak babcia pieczołowicie kręciła mak, a mama uwijała się w kuchni jak pracowita mrówka, żeby zdążyć ze wszystkim na czas?


A to oczekiwanie na tatę, który przywiezie wraz z dziadkiem świeżo-zieloną choinkę od leśniczego? Gdy tylko z drzewkiem na rękach przekraczali próg domu, wewnątrz rozchodził się absolutnie wyjątkowy zapach żywicy i lasu, który doskonale pamiętasz do dziś.


I ten radosny gwar biegającej po domu dziatwy, która dokazywała, a czasem też pomagała dorosłym.


Wspólne rozpakowywanie skrzętnie zawiniętych choinkowych ozdób, malowanie orzechów na złoty kolor, rozplątywanie sznura ze światełkami – wtedy wszystko miało inny smak.


Dom zaczynał żyć radosną kuchenną krzątaniną, a Ty starannie i zupełnie na serio próbowałeś spisać na kartce papieru wszystkie życzenia, które miał spełnić starzec z siwą brodą w czerwonym odzieniu. Przecież nie mógł Cię zawieść.


Czekałeś na elektryczną kolejkę, wóz strażacki albo konia na biegunach. Miałeś też nadzieję, że Mikołaj nie zapomni o pachnących pomarańczach i mandarynkach. Gdy rodzice nie patrzyli, z choinki ściągałeś czekoladowe cukierki. Ich papierki tak szeleszczały, że trudno było się powstrzymać.Choć pokolenia się zmieniają, dziecięce uczucia związane ze świętami Bożego Narodzenia pozostają wciąż te same. Wzruszenie, poczucie wyjątkowości i radości – świąteczny czas jednoczy malucha z pozostałymi członkami rodzinnej wspólnoty, czyniąc go ważną częścią większej całości.


Ten magiczny moment w roku warto celebrować i dać dziecku to, co najlepsze, zarówno w sferze rodzicielskich uczuć, jak też emocji i oczekiwań związanych z wymarzonymi prezentami. Oferta sklepu Epinokio idealnie wpisuje się w dziecięce nadzieje. Dlaczego by więc ich nie spełnić?


prezenty pod choinkę

Poznaj pomysły na prezenty świąteczne dla niemowląt

Niemowlęta doświadczają świąt na swój własny, wyjątkowy sposób. Wszystko jest dla nich pierwsze: pierwszy jest śnieg, choinka wniesiona przez tatę do domu oraz zapachy wydobywające się z kuchni.


Niemowlę, często po raz pierwszy, przy okazji wigilii, spotyka się z dalszymi członkami rodziny. Otacza się całkiem nowymi twarzami, słyszy nowe głosy i dźwięki płynące ze świątecznych piosenek.


Okres sensytywny, będący fazą rozwojową, w której maluch wykazuje szczególną predyspozycję do rozwinięcia danej umiejętności, w przypadku niemowląt przejawia się m.in. uwrażliwieniem na bodźce słuchowe. Mając tę wiedzę, warto wybrać taki prezent pod choinkę dla dziecka, który będzie wspierał jego rozwój w tym zakresie. Na początek wystarczy płyta z piosenkami lub kolędami. Choć maluch nie będzie rozumiał znaczenia słów, osłucha się z melodią i wyrazami, co również przyspieszy jego rozwój i zadziała stymulująco na umysł.Jakie upominki sprawdzą się w przypadku rocznego dziecka?

W okresie sensytywnym niemowlę w wieku około 12 miesięcy wyjątkowo chętnie podejmuje aktywność ruchową. Po miesiącach biernej obserwacji chodu rodziców, chce samodzielnie postawić swój pierwszy krok. Zanim jednak zrealizuje swój mały cel, będzie się do niego przymierzać, wykonując podświadomie całą sekwencję ruchów – usprawniając rączki, wzmacniając mięśnie kręgosłupa i aktywizując mięśnie nóg.


W poprawieniu motoryki malucha świetnie sprawdzają się akcesoria w postaci różnorodnych chodzików. Wśród tych godnych uwagi znajduje się chodzik dla dzieci Słonik. Drewniana konstrukcja i solidne wykonanie czynią go niezawodnym wsparciem malucha uczącego się poruszania na dwóch nogach. W obecności chodzika maluch poczuje się pewniej i szybciej rozwinie koordynację ruchową. Pojazd został wyposażony w zabawkę z przesuwnymi elementami oraz tablicę z wyciętymi kształtami, ułatwiającą rozpoznawanie przedmiotów. Z boku chodzika maluch znajdzie drewniany zegar i kolorowe kostki z cyferkami.


Mali fani Formuły 1, które z zapartym tchem śledzą wydarzenia sportowe, na pewno nie zawiodą się na jeździku idealnie odwzorowującym auto wyścigowe z lat 40. Zastosowanie wysokiej klasy metalu i tworzyw sztucznych, w połączeniu ze stylistyką retro, tworzy imponującą całość. Gumowe koła chronią powierzchnię przed zarysowaniami. Jeździk świetnie się sprawdzi w przypadku dzieci powyżej 1. roku życia, jednak nie cięższych niż 25 kilogramów. Będzie pięknym gwiazdkowym prezentem, którego wyglądem zachwycą się także dorośli.

Wesołe melodie i kojące dźwięki. Zabawki muzyczne dla 3- i 4-latków

Pamiętasz, jak kilkadziesiąt lat temu, jako małe dziecko, z wypiekami na twarzy i podekscytowaniem wyczekiwałeś pierwszej gwiazdki na niebie? Jej pojawienie się było dla Ciebie znakiem, że czas już zasiadać do wieczerzy wigilijnej.


Choć dzielenie się opłatkiem i smakowanie potraw przy wspólnym stole było co prawda przyjemne, sam doskonale wiesz, na czym najbardziej skupiała się Twoja uwaga.

Oczywiście, że na zawiniątkach skrytych między gałązkami choinki. Choć od tego momentu minęły całe lata (nie wiadomo zresztą kiedy), a każde pokolenie dorasta w nieco innym świecie, pewne rzeczy nigdy się nie zmieniają.


Już za parę dni Twoja własna pociecha będzie niecierpliwić się na myśl, że przed nią jeszcze czekanie do wieczora, aby móc wreszcie zerwać świąteczny papier i zajrzeć, co też czyha na nią w środku. Biorąc pod uwagę swoje doświadczenia z dzieciństwa, doskonale wiesz, że równie ważny co stan oczekiwania jest sam upominek. Dobrze, aby niósł dziecięcą radość i szczęście, ale także przemycał – przy okazji – trochę edukacyjnych treści.


Nie bez powodu więc zabawki muzyczne to kolejna kategoria prezentów, które chcemy Tobie zaprezentować, a które świetnie rozwijają zdolności intelektualne malucha.

Zabawki wydobywające z siebie proste dźwięki stymulują umysł, przyspieszając i intensyfikując jego różne obszary. Melodie i pojedyncze dźwięki zachęcają pociechę do zabawy i samodzielnego odkrywania świata muzyki.


Czyż nie jest to idealny prezent dla dziecka? W tej kategorii warto zwrócić uwagę na kolorowy bębenek, marakasy i drewnianą kołatkę – każde z nich, razem i osobno, będą odpowiednim upominkiem dla 3-latka. Można zrobić z nich mały muzyczny zestaw, opakować w piękny szeleszczący papier, obowiązkową czerwoną kokardę i umieścić pod choinką. Możesz być pewien, że po rozpakowaniu prezentu radości z muzykowania będzie co nie miara!

Zabawki plastyczne i edukacyjne dla 3-latków

Ci rodzice, którzy nie wiedzą, co kupić dziecku pod choinkę, mogą nabyć dla swojej pociechy worek do pokolorowania. W zestawie znajdują się kredki przeznaczone specjalnie do tkanin. Dziecko na pewno ucieszy się z możliwości samodzielnego pokolorowania worka. Po skończonej pracy, będzie mogło z dumą umieścić w nim swoje zabawki lub kapcie na zmianę do żłobka.Przychodzi taki moment w życiu dziecka, kiedy chce ono z własnej, nieprzymuszonej woli wejść w świat literek i cyferek. Potrzebą zdobycia wiedzy o otaczającym świecie możesz mądrze pokierować i wykorzystać ją w taki sposób, aby gładko wprowadzić malucha w podstawy, które – za jakiś czas – pozna w przedszkolu lub zerówce.


Znacznym ułatwieniem będzie zarówno dla Ciebie, jak i dla niego tablica z kredą i gąbką w zestawie. Pociecha będzie mieć dużo frajdy w pisaniu swoich pierwszych literek i cyferek. Jeżeli będzie chciała użyć do tego pisaków zamiast kredy, wystarczy, że odwrócisz tablicę na drugą stronę. Pociecha będzie mogła, na początku poprzez zabawę, powoli wczuwać się w rolę ucznia, którym niebawem zostanie. Oswoi się z pierwszymi czynnościami, które będzie wykonywać w szkole. Zobaczy też, że pisanie, czytanie i liczenie wcale nie są tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Zestawy dla małych majsterkowiczów

Prezent pod choinkę dla dziecka może przybrać formę zestawu narzędziowego Bosch, który do złudzenia przypomina wyposażenie garażu dorosłego majsterkowicza.

Na szczęście, narzędzia dla dzieci – choć prezentują się bardzo realistycznie – są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. W zestawie mały konstruktor znajdzie wkrętarko-wiertarkę, młotek, piłę, klucz do nakrętek, suwmiarkę, śruby i listewki. Teraz będzie mógł – wespół w zespół – z tatą dokonywać napraw auta, montować zamek w drzwiach i wbijać gwóźdź w ścianę. Możesz być pewien, że domowe majsterkowanie nieprędko mu się znudzi.

Konik. Z drzewa koń na biegunach

Prezentowa klasyka, która chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Brązowy konik na biegunach, pokryty miękkim welurem, z bujną grzywą i ogonem zaprasza w wyjątkową podróż.


Dziecięca wyobraźnia i kreatywność szybko podsunie maluchowi wyjątkowe scenerie, w których mogłaby się ona odbywać. Dynamiczny pościg, wartka akcja i galop pomiędzy kaktusami na Dzikim Zachodzie?


A może romantyczny i dostojny kulig w towarzystwie innych dam dworu? Ależ proszę bardzo! Każde dziecko otrzyma dokładnie to, co sobie wymarzy. Do realizacji barwnych historyjek wystarczy jeden niepozorny konik na biegunach. Producent zadbał o to, aby zabawie towarzyszyło realistyczne końskie rżenie, które można wydobyć, naciskając na prawe uszko wierzchowca. Wszystko tu zostało dokładnie przemyślane, aby Twoje dziecko miało optymalne warunki do dzikiego galopu.

A może kolejka elektryczna?

To było bez wątpienia jedno z największych marzeń Twojego dzieciństwa. Do dziś doskonale pamiętasz ten moment, gdy podczas którejś Wigilii wyciągnąłeś spod choinki upragniony zestaw.


Ile radości i szczęścia towarzyszyło rozkładaniu szyn i łączeniu ich w pełne tory, a pot
em rozstawianiu drzewek będących tłem tej wyjątkowej przejażdżki. Ach, chciałoby się choć na chwilę powrócić do tych czasów, gdy wszystko wydawało się prostsze.

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: święta to taki magiczny okres w życiu, kiedy możesz na chwilę przenieść się do czasów dzieciństwa i – przy okazji wręczania prezentu własnemu dziecku – przyłączyć się do radosnej zabawy.


Gwarantujemy, że kolejka elektryczna połączy Wasze światy w jeden. Bez problemu znajdziesz z dzieckiem wspólny język. Będziesz mógł też dzielić się radością z trafionego prezentu i dobrze spożytkowanego świątecznego czasu.


Jeśli chcesz, możesz zdecydować się na zakup pociągu elektrycznego sterowanego pilotem lub wybrać bardziej klasyczną wersję – kolejkę na baterie wraz z zestawem wagonów przewożących ważny załadunek.

Dzieci w wieku 5 i 6 lat. Jaki prezent będzie dla nich idealny?

Dla dzieci w wieku 5 i 6 lat wspaniałym prezentem będą zestawy plastyczne, rozwijające kreatywność i sprawność paluszków. Jeżeli masz problem z doborem konkretnej rzeczy, zdecyduj się na glinę do zabawy z serii Zrób to Sam.


W pełni plastyczny i poddający się woli lepiącego materiał zapewni świetną rozrywkę w długie zimowe wieczory, kiedy nie ma zbyt wielu okazji do wychodzenia z domu. Zabawka umożliwia lepienie garnków, wazoników, miseczek lub innych dowolnych kształtów. Uczy cierpliwości, kreatywności, dokładności i staranności. Dostarcza przestrzeni do twórczej zabawy bez żadnych ograniczeń. Gliniane prace, gdy tylko dobrze wyschną, mogą zostać pomalowane farbkami.


Jeżeli masz w domu małego artystę, możesz sprawić mu prezent w postaci plasteliny A-Clay. Pojemniczki wypełnione po brzegi kolorowym surowcem wręcz mówią do dziecka: „Nadaj mi formę, ulep ze mnie coś pięknego!”. No jakże mogłoby się oprzeć takim prośbom? Zabawy z plasteliną wspaniale poprawiają zdolności chwytne oraz kształtują wyobraźnię przestrzenną.


Pozostając w kategorii zabawek stymulujących dziecięcą kreatywność, nie sposób nie wspomnieć o praktycznych książeczkach z origami. Kryją one wewnątrz papiery o różnych wzorach, które aż proszą się, aby wyczarować z nich dostojne łabędzie, zwrotne łódki czy sympatyczne wieloryby. Pomysłów na oryginalne składanie papieru w myśl sztuki origami jest co nie miara.


Korzyści, jakie płyną z zabawy, to nie tylko radość i odprężenie, lecz także poprawa zdolności koncentracji, ćwiczenie zdolności manualnych i plastycznych dziecka. To szansa na odejście od telewizora i tabletu, by móc na dłużej skupić się na – angażującej umysł – czynności. Ponadto, origami potrafi wciągnąć na długie godziny także rodziców, co stanowi świetny pretekst do wartościowego czasu spędzonego z dzieckiem, lepszym poznaniu jego świata, zaspokojeniu jego emocjonalnych potrzeb oraz okazania mu zainteresowania i uwagi.

Propozycja zabawki świątecznej dla dziecka w wieku 7-12 lat

Masz w domu małą kreatorkę, która wprost uwielbia tworzyć, szyć i wycinać? A może Twój syn ma oko do koloru i potrafi tworzyć z różnych tkanin niebanalne zestawienia? Świetnie! W takim razie zastanawianie się, jaki prezent dla dziecka Boże Narodzenie powinieneś wybrać, masz już z głowy.


Maszyna do szycia marki Klein w wersji zabawkowej będzie wspaniałym upominkiem, który pomoże postawić pierwsze kroki w krawiectwie. Piękna stylistyka maszyny oraz dołączony zestaw gadżetów, wśród których znajduje się m.in. naparstek, metr krawiecki, nawlekacz do igły oraz szpulki z niciami sprawi, że dziecko nabędzie podstawy szycia i – z pomocą osoby dorosłej – uszyje swoje pierwsze ubranko dla lalek. Wspólne szycie to także świetny sposób na zagospodarowanie długich zimowych wieczorów. Z tą maszyną dziecko zapomni, czym jest domowa nuda.
Na koniec mała uwaga: choć piękne prezenty dają dzieciom dużo radości, najważniejszy i najbardziej wartościowy jest czas, jaki z nimi spędzisz. Nie kupisz go za żadne pieniądze i nie zrekompensujesz nawet najdroższymi zabawkami. Niech świąteczne upominki będą tylko pretekstem do tego, aby usiąść wspólnie na dywanie i, w atmosferze rodzinnego relaksu, dowiedzieć się o sobie czegoś więcej. Wesołych Świąt!


Polecane

pixel