Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sortery jako zabawki sprzyjające rozwojowi

2019-03-23
Sortery jako zabawki sprzyjające rozwojowi


Sortery jako zabawki sprzyjające rozwojowi

Wczesne zadbanie o rozwój dziecka to najlepsze, co można dla malucha zrobić. Oczywiście nie chodzi tu na wysyłanie rocznego dziecka na kursy językowe, lecz o zapewnienie mu wsparcia rozwojowego na dostosowanym poziomie. Sortery, niepozorne zabawki, mogą znaczyć więcej, niż Ci się wydaje.Czym są sortery?

Pierwszym skojarzeniem ze słowem „sorter” zazwyczaj nie jest zabawka dla dzieci. Jednak to właśnie kryje się pod tym słowem. Sortery to zabawki przeznaczone dla najmłodszych dzieci, ponieważ ich głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju dziecka, w kwestii rozpoznawania kształtów, kolorów, czasem także dźwięków. Pierwsze sortery miały proste kształty, najczęściej kwadratowe, lecz obecnie dostępne są zarówno proste, jak i bardziej fantazyjne. Łączy je jednak jedno: wszystkie posiadają otwory, do których trzeba dopasować odpowiedni kształt klocka. W zależności od wersji może być konieczność dopasowania kolorów, a nie tylko kształtów. Dorosłemu taka zabawka wydaje się banalna i niepozorna, ale dla dziecka jest edukacyjnym wyzwaniem. Zobaczysz szybko, jak maluch zaczyna rozpoznawać wzory na sorterze. Dodatkowo dzięki zabawce ćwiczy zdolności logicznego myślenia, pamięć i poprawia zdolności poznawcze.
 

Podział dostępnych sorterów

Sklepy oferują obecnie mnóstwo różnego rodzaju sorterów, chociaż w dalszym ciągu można wskazać podstawowy podział tych zabawek na:

sortery drewniane

sortery plastikowe

sortery dźwiękowe

sortery pluszowe

Pluszowe zabawki mogą być szczególnie dobre dla dzieci, których koordynacja ruchowa dopiero się wykształca. Miękka konstrukcja nie dopuści do powstania przypadkowych siniaków albo zadrapań. Rozbudowane sortery z pozostałych materiałów lepiej sprawdzą się u bardziej doświadczonych malców. Sortery przyciągają dziecięcą uwagę nie tylko ruchomymi elementami, ale także kolorami, kształtami otworów oraz efektami dźwiękowymi, w zaawansowanych wersjach. Poza klockami dopasowuje się w nich klocek i dźwięk, co może utrudniać sprawę.

 
Jaki sorter wybrać?

Jedną z głównych zalet sorterów, poza sprzyjaniu rozwojowi, jest możliwość dostosowania zabawki do wieku dziecka. Z pewnością zainteresuje Cię fakt, że już 3-4 miesięczne dzieci mogą być zainteresowane sorterami. Dla nich najlepsze będą wspomniane już pluszowe modele, posiadające jednocześnie duże otwory. Maluchy do pół doku nie mają jeszcze na tyle precyzyjnych ruchów palców, żeby dopasowywanie mniejszych elementów było dla nich proste. Jest raczej frustrujące. Wielu rodziców z doświadczenia poleca dla najmłodszych dzieci sortery z otworami u góry, zamiast z boku. Okazuje się, że dla półrocznych dzieci różnorodność miejsc z otworami jest za trudna. Wraz z kolejnymi miesiącami życia dziecka i postępującym rozwojem sortery można zmieniać na bardziej skomplikowane, z innych materiałów. Obecnie sortery nie są tylko kostką z otworami, najnowsze modele to m.in. autobusy, budki telefoniczne, budynki z otworami. To nie tylko atrakcja, ale także nauka, ponieważ dziecko uczy się z sorterami logicznego myślenia, rozbudowuje koncentracje i wspiera procesy poznawcze.

 

 

Polecane

pixel