Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nauka przez zabawę – maluch poznaje literki

2020-07-22
Nauka przez zabawę – maluch poznaje literki

Nauka przez zabawę – maluch poznaje literki

 

Każdy rodzic zastanawia się nad tym, kiedy i jak zacząć uczyć dziecko różnych rzeczy. Największy dylemat sprawia chyba nauka literek. Przecież dziecko i tak poznaje je dokładnie w szkole i tam uczy się czytania i pisania. Jednak zdecydowanie warto już wcześniej zachęcać dziecko do uczenia się literek, dzięki czemu łatwiej będzie mu później w szkole. Kiedy i jak więc uczyć maluchy literek?

Kiedy zacząć naukę literek?

Dziecko zaczyna mówić w wieku około roku, ale to, że mówi, nie znaczy, że rozumie co mówi i wie, co to są litery. Nie, ono słyszy jak my, dorośli mówimy i uczy się mówić poprzez powtarzanie tego, co słyszy z naszych ust. Jednak literki musi poznać, aby nauczyć się czytania i pisania. Trudno podać konkretny wiek, w jakim najlepiej zacząć naukę literek. Wszystko zależy od rozwoju i chęci dziecka. Jeśli maluch prawidłowo się rozwija i mówi oraz wykazuje chęci, to nawet w wieku 3 lat można zacząć poznawać z nim literki. Jednak jeśli dziecko ma problemy rozwojowe, późno zaczyna mówić, można z tym poczekać. Jeśli zaś nie ma chęci, to nie należy go zmuszać, bo to nie wpływa na dzieci dobrze.

Co daje wcześniejsza nauka literek?

Dzieci są bardzo ciekawe świata. Najbardziej wszystkim interesują się właśnie kilkulatki. Przedszkolaki, to grupa wiekowa, która już z powodzeniem może uczyć się wszystkiego. Ba, jeśli dziecko chodzi do przedszkola, to i tam już ma zajęcia edukacyjne. Co daje wczesna nauka literek? Im wcześniej dziecko pozna literki, ich kształty, tym szybciej nauczy się czytać i pisać. Nawet 4 latek może nauczyć się czytać i to nawet szybciej niż dziecko, które naukę czytania zacznie dopiero w szkole.

Jak uczyć dziecko literek?

Wszystkie dzieci uwielbiają się bawić. Jeśli mają więc chęci do poznawania literek, warto umożliwić im naukę ich przez zabawę. Jest całe mnóstwo możliwości. Nawet na spacerze dziecko może wskazywać i zauważać literki na szyldach sklepów czy bilboardach. Jeśli zapyta „co tu jest napisane” nie ignoruj tego, tylko mu powiedz. Niech spróbuje powtórzyć. W domu zaś możesz pokazać dziecku literki poprzez ich zapisywanie. Na początku pisz pojedyncze, a potem pokaż dziecku literki jego imienia, potem swojego i innych członków rodziny. Później można przejść do postaci z bajek, nazw zabawek czy dni tygodnia lub miesięcy. Warto pamiętać, aby zacząć naukę literek od tych pisanych, nie drukowanych. Jeśli zaczniemy od drukowanych, to pisanych dziecko będzie musiało uczyć się od nowa.

Pomoce do nauki literek

Do nauki literek przez zabawę warto wykorzystywać różne dostępne pomoce. Na rynku można znaleźć całe mnóstwo różnego rodzaju produktów, które nie tylko ułatwią naukę literek, ale także zapewnią dziecku dobrą zabawę, a nawet ćwiczenie dłoni i zdolności manualnych. Jakie pomoce możemy wykorzystać?

  • Książeczki – Książeczki to chyba najlepszy sposób. Czytać dzieciom należy od maleńkości. W późniejszym czasie, książeczki można wykorzystywać też do nauki literek. Mogą to być zwykłe książeczki albo takie specjalne do nauki literek. Najlepiej wybrać książeczki z literkami pisanymi, a nie drukowanymi;
  • Magnetyczne literki – Nie trzeba widzieć dziecka, aby wiedzieć, że mieszka w danym domu. W niemal każdym domu z małymi dziećmi możemy zobaczyć magnetyczne literki na lodówce. Nadają się one jednak do przypinania na każde powierzchnie metalowe. Są wspaniałą możliwością do nauki i zabawy. Dziecko może poznać ich kształt, nauczyć się je odczytywać, a w końcu układać swoje imię, imiona rodziców i innych osób w rodzinie, czy inne słowa, takie jak nazwy postaci z bajek lub zwierząt. Bardzo dobre magnetyczne literki dla dzieci dostępne są w sklepie Epinokio;
  • Literki koraliki – Dziewczynkom warto zafundować literki – koraliki do nawlekania. Nie dość, że to fajny sposób na naukę literek, to jeszcze znakomite ćwiczenie zdolności manualnych. Nie mówiąc o satysfakcji małej damy z nowego elementu biżuterii i to stworzonego samodzielnie. Naszyjnik lub bransoletka z własnym imieniem? Rewelacyjna sprawa! Polecamy na przykład Literki, alfabet do nawlekania - zestaw, nauka czytania Pomoce Montessori ze sklepu Epinokio;
  • Tablica – Świetnym pomysłem na naukę i przy okazji dobrą zabawę jest tablica. Na rynku dostępne są różnorodne tablice, na których dziecko może bazgrać pierwsze koślawe literki. Tablice są nawet lepsze od papieru, gdyż łatwo można je wyczyścić (nawet samo dziecko może to zrobić) i pisać po nich dalej. Mnóstwo frajdy sprawi dziecku na pewno Tablica wielofunkcyjna ze sklepu Epinokio.

Edukacyjne zabawki będą idealną motywacją dla malucha do nauki, dając im przy tym także mnóstwo frajdy i zabawy. Towarzysząc dziecku przy nauce warto pamiętać o docenianiu jego postępów czy pocieszaniu, kiedy mu nie wychodzi. Nie można karcić dziecka za brak postępów, bo to je tylko zniechęci. Zafunduj swojemu dziecku literki do nauki i zabawy, a zobaczysz, jak dumny będziesz, kiedy zacznie czytać i pisać szybciej niż jego rówieśnicy.

pixel