Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nauka i dobra zabawa – maluch poznaje cyferki

2020-08-18
Nauka i dobra zabawa – maluch poznaje cyferki

Nauka i dobra zabawa – maluch poznaje cyferki

 

Oprócz literek, każde dziecko musi też kiedyś poznać i cyferki. W końcu zetknie się z nimi w życiu podobnie szybko, jak z literkami. Podobnie jak litery, cyfry też zacznie wszędzie widzieć i o nie pytać. Dlatego jeśli już uczymy dziecko literek, pokażmy mu też cyferki. Niech zobaczy, jak ważne są one w naszym życiu na co dzień.

Kiedy zacząć uczyć dziecko cyferek?

Nie ma konkretnego wieku do nauki cyferek. Oczywiście należy pamiętać, że nauka cyferek, to nie nauka liczenia, a poznawanie samych cyfr, ich kształtów i zastosowania. Jest ono bardzo szerokie, co daje ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o zabawy związane właśnie z cyframi. Cyfry są wszędzie – to godziny, daty, rejestracje samochodów, numery telefonów, pieniądze czy miary. Maluchy zaś są wszystkiego ciekawe i chętnie poznają nowe rzeczy, więc jeśli zaczynają interesować się cyferkami, należy to bezwzględnie wykorzystać.

Dlaczego warto uczyć przedszkolaki cyferek?

Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie cyferkami, jak najbardziej warto umożliwić mu ich poznanie. Zdecydowanie warto pokazać mu, jak ważne są one w naszym życiu. Im szybciej dziecko pozna cyfry, tym szybciej nauczy się odczytywać godziny, daty, numery czy miary, a nawet liczyć pieniądze. Matematyka jest dziedziną, która sprawia niejednemu dziecku niemałe problemy. Jeśli dziecko wcześnie zacznie naukę cyferek, jest szansa, że później w szkole będzie mu łatwiej uczyć się tego przedmiotu, a może stanie się on jego ulubionym, z którego będzie miało najlepsze oceny.

Jak uczyć dziecko cyfr?

Przede wszystkim dzieciństwo, zwłaszcza wczesne, to czas na zabawę, dlatego należy umożliwić dziecku naukę poprzez właśnie zabawę. Wykorzystanie cyfr jest tak szerokie, że daje to ogromne możliwości dla dzieci do ich poznawania i przyswajania. Zapiszmy dziecku cyferki na kartce i nauczmy, jak zapisywać swój wiek, datę urodzenia, czy godziny. W dobie elektronicznych zegarków dostępnych we wszystkich urządzeniach, wiele dzieci nie potrafi odczytać godziny z tradycyjnego zegara. Nie dopuść, by twoje dziecko też miało ten problem. Tarcza zegara to super pomysł na naukę cyfr. Dla dziewczynek świetną nauką matematyki będzie… wspólne gotowanie z mamą. W przepisach bowiem są miary – gramy, dekagramy. Dziecko na pewno zaciekawi się tym, ile to jest 20 dag cukru czy 30 dag mąki. Pokażmy dziecku, jak przełożyć te miary na łyżki czy szklanki. To naprawdę znakomita zabawa. Matematykę możemy dostrzec nawet na spacerze. Pokaż dziecku kwiatki na trawniku albo ptaszki siedzące na drzewie i policzcie, ile ich jest. A ile zabawy jest z… własnym wzrostem czy wagą. Dzieci kochają obserwować jak stają się coraz większe.

Pomoce do nauki cyferek

Podobnie, jak do nauki literek, istnieje wiele różnych zabawek edukacyjnych, wspomagających naukę cyferek. Warto je wykorzystywać, by dziecko uczyło się nie tylko samych cyfr i prostego liczenia, ale także logicznego myślenia i rozumowania. Oto kilka przykładów takich zabawek:

  • magnetyczne cyferki – tak samo jak magnetyczne literki, są świetnym sposobem na naukę i zabawę jednocześnie. Można je przypiąć razem z literkami do lodówki i w ten sposób dziecko może dopasowywać cyferki z literkami, układając napisy, takie jak: „Mam 5 lat”. W sklepie Epinokio dostępne są zarówno same cyferki, jak i razem ze znakami, dzięki czemu dziecko może układać proste działania matematyczne;
  • liczydła i patyczki do liczenia – które dziecko nie uczyło się liczyć na liczydle? Zabawka z kolorowymi koralikami do przesuwania to świetny sposób na naukę prostych obliczeń i naprawdę dobrą zabawę. A patyczki do liczenia? Nawet w szkole trzeba je mieć na matematyce. Również są kolorowe i można nimi się świetnie bawić;
  • woreczki gimnastyczne z cyferkami – Dzieciom należy także uświadamiać jak ważny jest ruch i sprawność. Dzięki woreczkom gimnastycznym z cyferkami można połączyć to z nauką cyfr. Takie woreczki są standardem wyposażenia różnych placówek dydaktycznych. Takie woreczki gimnastyczne znajdziesz w sklepie Epinokio;
  • Tablice – Tablice różnego rodzaju są idealnym sposobem na naukę nie tylko literek, ale i cyferek. Na rynku można znaleźć mnóstwo różnych tablic do pisania, ale najciekawszym wyborem będzie tablica wielofunkcyjna ze sklepu Epinokio. To tablica, która ma także wbudowane liczydło i inne elementy ułatwiające naukę rozpoznawania godzin, dat, itp. Ponadto można na niej przyczepiać litery i cyfry magnetyczne.

Oprócz wyżej wymienionych zabawek warto sięgnąć także po książeczki do nauki cyferek dla maluchów. Są to książeczki nie tylko do przeglądania, ale także z różnymi zadaniami i łamigłówkami. Rozwiązywanie różnych zadań i łamigłówek to niezwykła frajda dla dziecka, a kiedy uda się rozwiązać jakieś niełatwe zadanie, maluch czuje niemałą satysfakcję.

Polecane

pixel