Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nauka codziennych czynności przez zabawę

2019-03-27
Nauka codziennych czynności przez zabawę



Nauka codziennych czynności przez zabawę

Dobra zabawa to coś więcej, niż tylko mile spędzony czas. Jesteś rodzicem, więc wiesz o tym i wiesz, że zabawa może i nawet powinna uczyć malucha czegoś więcej. Nawet niepozorne zabawki mogą spełniać edukacyjne role. Mogą to robić wszelkie kuchenki oraz sztuczne jedzenie. Zobacz, do czego mogą się przydać.

 

Jak uczyć i bawić?

Dostępne w sklepie gadżety związane z codziennym życiem to jedne z tych zabawek, które warto sprawić dziecku jak najwcześniej. Już dwuletnie maluchy mogą z powodzeniem z nich korzystać, z wiekiem rozbudowując zabawy. Zabawki takie jak: kuchenki do gotowania, wagi kasowe, wózki na zakupy, komplety filiżanek, garnków oraz sztuczne jedzenie, które je uzupełnia z pewnością je zainteresują. W końcu dzieci są zainteresowane wszystkim i lubią pomagać rodzicom w ich czynnościach. Dorosłe rzeczy dostosowane do dziecięcych możliwości pozwalają wdrożyć dziecko w codzienne życie i szybciej nauczyć je samodzielności. Dziecko poznaje podstawowe produkty spożywcze, uczy się ich nazw, a także ich wykorzystania, poznaje kulturę dnia codziennego podczas zakupów oraz przyswaja sobie pierwsze obowiązki.

 

Bezpieczne gadżety kuchenne

Jednymi z pierwszych dziecięcych zabawek powinny stać się gadżety kuchenne w postaci garnków, plastikowej lub drewnianej zastawy, sztućców. Dziecko ma w ten sposób poczucie, że jest coraz starsze i więcej jest mu wolno. Jest to dobry sposób, żeby pokazać dziecku jak posługiwać się sztućcami podczas jedzenia. Najlepiej aranżować naukę w formę zabawy przygotowując sztuczne, wymyślone posiłki dla pluszaków oraz lalek.

 

Praktyczna kuchenka dla dzieci

Jeszcze lepiej, niż pojedyncze gadżety do gotowania sprawdzi się cała kuchenka dla dzieci. Najlepsze są wykonane z drewna, z uwagi na dużą wytrzymałość i pomalowane estetyczne nieuczulającymi farbami. Zazwyczaj w kuchence posiadającej palniki, blat do krojenia, czasem zlew i piekarnik w komplecie są także garnki. Pozwalają one dziecku naśladować rodziców w codziennych czynnościach i dają poczucie samodzielności, że umie i potrafi to „dorosłe” czynności. Dodatkowo kuchenki mogą przyczynić się do nauki sprzątania oraz rozwijają wyobraźnię. Poza gotowaniem wymyślonych posiłków, można bawić się w przygotowywanie ich np. na przyjęcia.

 

Zalety sztucznego jedzenia dla dzieci

Nie każdy produkt spożywczy z kuchni nadaje się na dziecięcą zabawkę. Właśnie dlatego warto podarować maluchowi sztuczne jedzenie. Mogą to być owoce, warzywa, desery, sztuczne opakowania z mlekiem lub przetworami. Wybór jest niezwykle duży, dlatego można kompletować zawartość dziecięcej lodówki albo kuchenki przez dłuższy czas. Ma to sens nie tylko rozrywkowy, ale i edukacyjny. Kolejne produkty to nauka nazw, rozpoznawania produktów spożywczych i szeroko pojętego jedzenia, kolorów, kształtów. Nawet półtoraroczne dziecko z nich skorzysta, rozwijając swoje funkcje ruchowe.

 

Zestawy do herbaty dla najmłodszych

Inną ciekawą propozycją są zestawy do podawania herbaty dla najmłodszych. Filiżanki, dzbanek, talerzyki. Napój – jeśli dziecko jest większe do naczyń można wlać wodę lub sok – podawany jest zabawkom albo przyjaciołom. Choć zabawka wydaje się niepozorna uczy i ćwiczy relacje międzyludzkie oraz zasady savoir vivre.

 

 

 

 

Polecane

pixel