Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Naturalne i bezpieczne zabawki dla dzieci? To jest możliwe!

2018-06-26
Naturalne i bezpieczne zabawki dla dzieci? To jest możliwe!

To zabawa w dużym stopniu odpowiada za harmonijny i wszechstronny rozwój. Dlatego właśnie należy starannie dobierać zabawki, proponowane dziecku. Współcześnie odnaleźć można mnóstwo pozornie atrakcyjnych gadżetów, które nie tylko nie wnoszą żadnej wartości do zabawy, lecz oddziałują na rozwój dziecka w niekorzystny i destrukcyjny sposób.


Odpowiedzią na potrzebę posiadania mądrych, wartościowych i rozwojowych akcesoriów są naturalne zabawki dla dzieci, produkowane z drewna. Jak wybrać te bezpieczne, w jaki sposób są one produkowane oraz które z nich warto zaproponować dziecku? O tym w poniższym wpisie.




Bezpieczne zabawki dla dzieci – jakie kryteria decydują o bezpieczeństwie?


Określenie „bezpieczne” wydaje się nieco ogólne i warto sprecyzować jego znaczenie – jakie zatem są bezpieczne zabawki dla dzieci? Z pewnością muszą one spełniać szereg kryteriów, umożliwiających otrzymanie stosownych certyfikatów, które z kolei stanowią gwarancję jakości i bezpieczeństwa. Wiele z cech danej zabawki rodzice mogą zweryfikować samodzielnie. Na co zatem zwracać uwagę, kupując akcesoria do zabawy dla malucha? Z pewnością będą to:

oznaczenia wiekowe – zabawki dostępne w sklepach sygnowane są oznakowaniem, określającym dopuszczalny wiek dziecka, jaki musi ono osiągnąć, aby użytkowanie danej zabawki było w pełni bezpieczne,

surowce, wykorzystane do produkcji zabawek – muszą to być materiały przyjazne, najlepiej maksymalnie naturalne, z którymi kontakt nie naraża malucha na nieprzyjemne konsekwencje, jak reakcje alergiczne,

kształt i forma zabawek, które zapewniają bezpieczną zabawę, bez ryzyka uszkodzenia ciała – gładkie, zaokrąglone krawędzie, pozbawione kantów i ostrych elementów, które mogłyby zranić dziecko

trwałość i odporność na uszkodzenia – wysoka jakość produkcji gwarantuje, że w trakcie zabawy nie oderwie się drobny element, który może być przez dziecko połknięty.

Wymienione aspekty są jednymi z podstawowych, decydujących o bezpieczeństwie. Warto sprawdzać również, czy dana zabawka posiada atesty i certyfikaty, świadczące o przebytej kontroli – takie oznakowanie potwierdza jakość danego produktu. Zabawkami, które bez wątpienia spełniają wspomniane kryteria są naturalne, drewniane zabawki dla dzieci. Warto przyjrzeć się bliżej procesowi ich produkcji, który obejmuje szereg etapów precyzyjnego tworzenia produktów najwyższej jakości.



Jak produkowane są zabawki z drewna?


Aby produkt końcowy okazał się doskonały w swojej jakości, maksymalnie bezpieczny i jednocześnie atrakcyjny dla małych użytkowników, niezbędne jest staranne realizowanie kolejnych kroków procesu produkcyjnego. Zostaną one omówione na przykładzie profesjonalnej produkcji niemieckiej, rezultatem której są ekologiczne, bezpieczne i w pełni naturalne drewniane zabawki dla dzieci.


1. Maszynowa produkcja seryjna – podstawowe elementy zabawek wytwarzane są przy użyciu zaawansowanych metod, wykorzystujących odpowiednio w tym celu zaprojektowane roboty, które precyzyjnie docinają drewno, nadając mu pożądany kształt i formę.

2. Innowacyjna, w pełni zautomatyzowana technika pozwala na wytworzenie pierścieni i innych zaokrąglonych form w drewnie, pozbawionych ostrych krawędzi.

3. Indywidualne, zautomatyzowane przygotowywanie poszczególnych części, niezbędnych do stworzenia zabawek według założonego projektu.

4. Cięcie laserowe i przycinanie komputerowe, umożliwiające tworzenie w drewnie pożądanych kształtów i form, odbywające się bez konieczności udziału człowieka, płynnie, sprawnie i z maksymalną precyzją.

5. Frezowanie profilowe, a więc obróbka uzyskanych, drewnianych elementów w wybranych osiach, aby w każdym miejscu były one gładkie i spełniały najwyższe normy jakościowe.

6. Precyzyjne modelowanie szczegółów – najdrobniejsze elementy drewnianych zabawek są dokładnie projektowane i według tych założeń wykonywane, z wykorzystaniem innowacyjnej technologii CNC.

7. Polerowanie wibracyjne i bębnowe – każdy komponent zabawek drewnianych przechodzi przez etap polerowania, który pozwala na pozbycie się ewentualnych drzazg i umożliwia skuteczne oszlifowanie krawędzi i powierzchni danego elementu.

8. Stacje tampodruku pojedyncze i grupowe – druk na drewnianych elementach wykonywany jest nowoczesną technologią, zapewniającą nie tylko atrakcyjny wygląd zabawek, lecz także ich bezpieczeństwo, gdyż wykorzystane farby są weryfikowane pod kątem jakości.





Dlaczego warto wybierać drewniane zabawki dla dzieci?


Zabawki z drewna stanowią godną zaufania propozycję z kilku istotnych powodów. Ważna jest ich naturalność – surowiec ten jest bezpieczny, z uwagi na niemal zerowe ryzyko wygenerowania niepożądanych reakcji alergicznych u dziecka. Ponadto drewno jest jednym z najbardziej odpornych i wytrzymałych materiałów do produkcji zabawek – bardzo trudno jest uszkodzić drewniany element, przetrwa on najbardziej destrukcyjne działania małego użytkownika, pozostając w swej pierwotnej formie i umożliwiając dalszą, wieloletnią zabawę. Drewniane zabawki dla dzieci są proste w swej konstrukcji, jednak bardzo atrakcyjne wizualnie i jednocześnie nienachalne w swej estetyce. Stonowane kolory, schludna forma i nieograniczone możliwości zabawy to kwestie doceniane przez najbardziej wymagających użytkowników.



Co ważne z punktu widzenia rodzica – naturalne zabawki dla dzieci pozbawione są opcji interaktywności, tak popularnej we współcześnie produkowanych gadżetach dla najmłodszych. Pozornie atrakcyjne zabawki interaktywne mają tendencję do wytwarzania nadmiernej ilości bodźców, które przeciążają układ nerwowy malucha, wywołując rozdrażnienie i niekorzystnie wpływając na zdolność skupienia uwagi. Drewniane zabawki inspirują do samodzielnego planowania zabawy, wyzwalają kreatywność i bez wątpienia koją pobudzone nerwy dziecka.



Jakie zabawki z drewna warto zaproponować dziecku?


Wybór zabawek z drewna, dedykowanych dzieciom w różnych przedziałach wiekowych jest ogromny. Można zatem wybierać spośród rozmaitych drewnianych gadżetów, zgodnie z indywidualnymi preferencjami konkretnego dziecka, jego zainteresowaniami i skłonnościami, a także możliwościami rozwojowymi. Wybierając zabawki dla dziecka, warto podążać za nim, obserwując jego potrzeby oraz odpowiadając na zamiłowania i tendencje rozwojowe.



Asortyment zabawek drewnianych jest spory, obejmuje akcesoria dedykowane chłopcom i nawiązujące do typowo męskich zainteresowań, jak również produkty uznawane za bardziej dziewczęce. To także gadżety uniwersalne, które odnajdą zastosowanie w dziecięcym zapleczu zabawkowym niezależnie od płci użytkownika. Warto zastanowić się nad celowością wdrażania poszczególnych zabawek do codziennej aktywności malucha, gdyż każda z nich może spełniać określoną rolę w jego rozwoju. Bez wątpienia warto wykorzystać potencjał, jaki drzemie w drewnianych zabawkach dla dzieci.



Konstrukcyjne zabawki z drewna


Jedną z kategorii, wyróżnionych wśród akcesoriów drewnianych dla dzieci są konstrukcyjne zabawki, umożliwiające kreatywne tworzenie rozmaitych budowli. Ciekawą propozycją z pewnością okażą się duże drewniane klocki dla dzieci Jumbo, umieszczone w funkcjonalnej skrzyneczce. Ich naturalny odcień jasnego drewna pozwoli dziecku skutecznie skupić się na tworzonej konstrukcji, a rozmaitość kształtów zapewni wielogodzinną zabawę i sposobność kreowania nieograniczonych możliwości budowli. Skrzyneczka ułatwi zachowanie porządku w przestrzeni dziecięcej zabawy.



Podobną, lecz o wiele bardziej kolorową propozycją z tej kategorii są drewniane klocki z okienkami – 57 elementów w tęczowych kolorach, umieszczone zostało w poręcznym pudełku. Klocki te uznawane są za jedną z najlepszych zabawek sensorycznych, polecanych w pedagogice Montessori – wspomagają integrację sensoryczną, poznawanie zmysłowe oraz stymulują rozwój intelektualny.



Kolorową alternatywą dla naturalnej barwy drewna są również klocki Piaskowy Dziadek, obejmujące 50 elementów w przeróżnych kształtach, zdobionych atrakcyjnymi obrazkami w różnych kolorach. Klocki dedykowane są dla dzieci powyżej jednego roku życia, świetnie sprawdzą się zatem jako pierwsza zabawka konstrukcyjna!



Zabawki rozwijające motorykę małą

Zdolności manualne znacząco wpływają na rozwój umiejętności samoobsługowych dziecka, a także – w późniejszym okresie – decydują o efektywności w szkolnej nauce rysowania, kolorowania i pisania. Warto zatem zadbać, aby stymulować rozwój dziecka w tym obszarze. Motoryka mała to nic innego, jak manipulowanie. Chcąc wspomóc dziecięce umiejętności w tym zakresie, można zaproponować mu Stempelki z cyferkami – dedykowane są one co prawda nauce matematyki, jednak skutkiem ubocznym zabawy nimi jest rozwój precyzji małych rączek. Już trzylatek może bowiem zamaczać drewniany stempelek w farbce i odbijać na kartce wybraną cyferkę. Korzystnie wpłynie to na sprawność jego dłoni i palców.

Inną zabawką, która skutecznie wspomoże rozwój małej motoryki u dziecka będą drewniane koraliki do nawlekania z literkami . Nawlekając je na dołączony do zestawu sznureczek dziecko nie tylko ćwiczy zdolności manualne, ale również rozwija swoją kreatywność i ….. poznaje literki! To zabawka wszechstronnie oddziałująca na rozwój malucha. Alternatywą dla koralików z literkami są uniwersalne koraliki do nawlekania . Rozwijając kreatywność, pozwalają dziecku wyzwolić w sobie artystę oraz stworzyć własną, indywidualnie zaprojektowaną biżuterię.

Umieszczone w bawełnianym worku, kolorowe Domino stanowi pretekst do ćwiczenia motoryki małej, precyzji ruchów oraz.... cierpliwości. Zestaw zawiera 250 elementów, z których stworzyć można nieograniczone ciągi z klocków domina – należy jednak bardzo uważać, gdyż jeden nieodpowiedni ruch i cała konstrukcja się przewraca! Od kreatywności dziecka zależy, jak efektownie wykorzysta to kolorowe domino.



Warto zwrócić uwagę również na Cymbałki drewniane w kształcie wyścigowego samochodu – chcąc na nich zagrać, dziecko musi wykazać się niebywałą koncentracją i precyzją ruchów. Trafienie w kolejne klawisze cymbałków wymaga kontroli nad ruchami, to zatem świetne narzędzie rozwijające manualne zdolności malucha!






Logiczne myślenie dziecka wspierane drewnianymi zabawkami


Sorter dla dzieci – kółka drewniane to zabawka, którą warto zaproponować już po ukończeniu przez dziecko drugiego roku życia. Układanie kolorowych kółek na paliku stymuluje myślenie przyczynowo-skutkowe oraz logiczne, skłania do kombinowania i planowania swoich działań, a także.... pomaga dziecku nauczyć się poszczególnych barw, może również posłużyć za pretekst do przemycania umiejętności liczenia. To zabawka, będąca podstawą w zaopatrzeniu każdego malucha, niezależnie od płci.

Fundamentem dla rozwoju myślenia logicznego stają się również puzzle – oczywiście powinny być one dostosowane do możliwości i wieku dziecka. Bogaty wybór sprzyja jednak dokonaniu satysfakcjonujących zakupów na każdym etapie dziecięcego rozwoju. Dla najmłodszych dzieci doskonale sprawdzą się Drewniane Puzzle Kotek i Myszka , dedykowane maluchom od pierwszego roku życia. Składają się z 3 i 4 elementów, są zatem proste dla maluchów i umożliwiają im poznanie sensu i radości, płynącej układanek.



Nieco starsze dzieci ucieszą się z pewnością z puzzli 24-elementowych – Puzzle Sympatyczne Zwierzątka są doskonałą propozycją dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Wspomagają nie tylko zdolność logicznego myślenia, lecz również pomagają dziecku poznać świat przyrody.



Naturalne zabawki dla dzieci wspierające zdolności matematyczne


Okazuje się, że można stymulować myślenie matematyczne dzieci, wykorzystując do tego atrakcyjne zabawki z drewna. To wspaniała propozycja dla dzieci w różnym wieku, ponieważ zabawki dostosowane są do możliwości rozwojowych i świetnie urozmaicają zabawę, pozwalając przemycić podstawowe zasady matematyczne. Podstawową zabawką, stworzoną z myślą o wdrażaniu dzieci w świat matematyki jest liczydło – przykładem jest drewniane liczydło Żyrafa, którego boki zdobione są wizerunkiem radosnego zwierzątka. Kolorowe koraliki zachęcają do zabawy, zapraszając dziecko do poznawania prostych schematów liczenia.



Kolejną propozycją w tej kategorii są klocki drewniane Cyferki – kwadratowe, proste klocki opatrzone zostały cyframi i prostymi symbolami matematycznymi, takimi jak znak dodawania, odejmowania i równości. Dzięki temu dziecko może poznać poszczególne cyfry, a następnie próbować układać własne działania. Klocki umieszczono w wygodnym woreczku, ułatwiającym zachowanie porządku w zabawkach.



Dla nieco bardziej zaawansowanych matematyków stworzona została.... drewniana plansza z ułamkami! Podstawa zawiera cztery okręgi, w które można wkładać kolorowe klocki. Koła podzielone są na różne części, co umożliwia dziecku poznanie sensu ułamkowego pojmowania całości. Taki sposób nauki dostępny jest dla dzieci już od trzeciego roku życia!



Nauka literek i czytania? Z zabawkami z drewna będzie prosta!


Aby nauczyć się czytać, trzeba najpierw poznać litery. W tym celu stworzono drewniane puzzle ABC, które należy umieścić w odpowiednich miejscach na planszy. Dzięki zabawie nimi dziecko pozna poszczególne litery – ich kształty oraz sposób wymowy. Taka podstawa pozwoli mu szybko nabyć umiejętność czytania.



Również koraliki z literkami do nawlekania wspomogą rozwój malucha w tej dziedzinie. Nawlekając kolejne literki dziecko uczy się ich łączenia w sylaby i dłuższe wyrazy, może również próbować odczytywać słowa, ułożone przez dorosłego. To zabawa stymulująca naukę czytania i tworzenia własnych słów z poznanych literek.



Zabawki z drewna dla małych artystów


Rozwój dziecka to nie tylko nauka umiejętności szkolnych, to także wyrażanie siebie, własnych potrzeb oraz odnajdywanie się w grupie społecznej. W tym celu warto zaopatrzyć dziecko w zabawki drewniane, które pozwolą mu na swobodną ekspresję. W dziedzinie muzycznej świetnie sprawdzą się instrumenty z drewna – kastaniety na palce „Żabki” wydają ciekawy dźwięk, generowany ruchem dziecięcych dłoni. Drewniane Conga z kolei umożliwiają tworzenie własnych kompozycji muzycznych, a nawet granie wspólnie z rówieśnikiem.

Ciekawą propozycją są także drewniane kukiełki do zabawy w teatr . Podczas własnych inscenizacji dziecko może wyrazić emocje, odgrywać sceny i uwidaczniać swoje potrzeby, a nawet.... rozwiązywać problemy poszczególnymi kukiełkami.




Wybór drewnianych zabawek jest zatem ogromny, a każda z nich wykonana jest z należytą precyzją i dbałością o jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Wszystkie z wymienionych zabawek nabyć można w sklepie internetowym: epinokio.pl. To tylko przykładowe propozycje, których celem jest zainspirowanie rodziców do dalszych poszukiwań. Wiadomo bowiem, że każde dziecko cechuje się innymi preferencjami i każde ucieszy się z innej zabawki – bez wątpienia w tak bogatym asortymencie każdy odnajdzie wartościowy upominek dla swojego dziecka.

Polecane

pixel