Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lalka - najlepszy przyjaciel dziecka

2019-06-30
Lalka - najlepszy przyjaciel dziecka

Co wziąć pod uwagę przed zakupem lalki?

Nie można sięgnąć po pierwszą z brzegu lalkę ze sklepowej półki i wręczyć jej dziecku. Przynajmniej nie powinno się tak postępować. Wybór lalki dla malucha powinien być uważny i uwzględniać kilka elementów:


wiek dziecka – nie wszystkie lalki, nawet jeśli wydają się niepozorne, nadają się dla dzieci w każdym wieku. Wybierając odpowiednią trzeba dopasować zabawkę do wieku i możliwości dziecka, wybierając miękkie, bezpieczne egzemplarze dla maluchów, a nieco bardziej rozbudowane, interaktywne dla starszych dzieci;


zainteresowania dziecka – często pojawia się tendencja do kupowania zabawek, które podobają się rodzicom, ale nie mają związku z zainteresowaniami dziecka. Nieważne, ile maluch ma lat, jeśli posiada już konkretne zainteresowania, np. ciekawią go policjanci, wybierz lalkę w policyjnym stroju, zamiast lalki przypominającej królewnę ;


wielkość lalki – małe, duże, średnie, rozmiarów lalek jest sporo. Niektóre są dość imponujące, lecz nie należy przesadzać i decydować się na zakup największej. Lalka to zabawka, która powinna być blisko dziecka i z nim. Za duża lalka będzie niewygodna do przytulania, przenoszenia, zabawy, z kolei za mała, może szybko się zgubić. Najlepiej dostosować wielkość do aktualnej wielkości dziecka;


jakość i materiał wykonania – jakość wykonania zabawki jest niezwykle ważna. Nie bez powodu mówi się o atestach posiadanych przez zabawki lub ich braku. Zabawka dla dzieci powinna dawać gwarancję bezpieczeństwa oraz swobody użytkowania, a rodzicom przekonanie, że wszystkie elementy lalki są odpowiednio przytwierdzone, dobrze wykonane, z materiałów nie powodujących ani niebezpieczeństwa dla życia ani reakcji alergicznych.


Lalki dla dzieci poniżej 3 roku życia

Dzieci, które jeszcze nie skończyły 3-ego roku życia nie bawią się lalkami ani innymi zabawkami w tradycyjny sposób. Nie odgrywają jeszcze scenek, nie wymyślają historii. Główną funkcją lalki będzie towarzyszenie dziecku w poznawaniu świata oraz możliwość jej przytulania. Właśnie dlatego najlepiej sprawdzą się lalki wykonane w całości z materiału. Mogą to być lalki szmaciane.


Lalki szmaciane, choć ich nazwa może być myląca są bardzo dobrze wykonane. Wizualnie prezentują się często lepiej, niż lalki interaktywne, a do tego budzą sympatię. Są miękkie w każdej swojej części od stóp, po wykonane z włóczki włosy ułożone w różne fryzury. Taką lalkę dziecko może bez obaw przytulać, ściskać, spać z nią, a także nosić ze sobą wszędzie. Lekkość zabawki powoduje, że nie ma problemu z jej przenoszeniem. Może służyć również jako poduszka, gdyż pluszowe wnętrze pozwala na wygodne ułożenie głowy na brzuchu laleczki.
Lalka dla dzieci od 3 roku życia

Dzieci, które skończyły 3 rok życia zmieniają się niezwykle szybko. Rozwijają się w tempie zaskakującym rodziców, a to oznacza, że zabawki - w tym lalki - mogą wejść na nowy poziom. Ich wyobraźnia i kreatywność rozwijają się szybko i w tym okresie dzieci wymyślają zaskakujące historie. Często jest to również okres pierwszych dni w przedszkolu, stykania się z innymi dziećmi oraz znaczący wzrost zdolności motorycznych.


Nowe umiejętności i skok rozwojowy powodują, że lalka dla trzylatka powinna być bardziej skomplikowana oraz dawać więcej możliwości. Ubieranie lalki, przebieranie, karmienie, zginanie jej rąk i nóg, przebieranie pieluszki, wożenie w wózku to jedne z rzeczy, które dziecko powinno móc zrobić z lalką. Już samo przebieranie sprawi mu wielką radość.Do lalek tego typu często oferowane są dodatkowe gadżety, nie tylko ubrania na zmianę, ale i kołyski, wózki gondole i spacerówki oraz butelki i przedmioty umożliwiające karmienie zabawkowego przyjaciela.
Lalki bobasy dla dzieci

Lalki bobasy są jednymi z częściej spotykanych. Przypominają, czasami do złudzenia, prawdziwe niemowlaki. Są różnej wielkości i charakteryzują się brakiem włosów, okrągłymi włosami, dłońmi z zaciśniętymi piąstkami. Najczęściej ubrane są w śpioszki i czapeczki, a w wybranych zestawach posiadają w zestawie becik oraz butelkę do karmienia.


Podstawowym materiałem, z którego wykonane są lalki bobasy to guma, plastik bądź materiały podobne do nich dwóch. Szczególnie dobrze sprawdza się guma, z uwagi na miękkość. Dziecko nie zrobi sobie krzywdy, będzie mogło naciskać na lalkę, a ta nie odkształci się w żaden sposób. Dostępne są egzemplarze, w których głowa oraz brzuch są miękkie, natomiast kończyny twarde i ruchome: ręce i nogi można unosić albo opuszczać.


Dodatkową atrakcją w lalkach bobasach bywa ich interaktywność oraz walory dźwiękowe. Nadal dostępne są tradycyjne lalki, które dziecko może przebierać i ubierać. Jednak proste modele coraz częściej zastępowane są przez lalki bobasy wydające z siebie dźwięki, np. płaczące, śmiejące się, wołające "mama". Lalki bobasy, wyglądające z roku na rok bardziej realistycznie u jednych budzą entuzjazm, u innych nie. Jeśli jednak dziecko marzy o takim egzemplarzu, nie należy odwodzić go od tego pomysłu, lecz wybrać ładnego bobasa.
Lalki jak małe dzieci

Innym rodzajem lalek dostępnych dla dzieci są takie, które przypominają małe dzieci. Na pierwszy rzut oka takie laki przypominają kilkuletnich chłopców z uroczymi loczkami albo kilkuletnie dziewczynki. Nie odbiera to dzieciom przyjemności z zajmowania się zabawką.
Lalki przypominające małe dzieci tak samo, jak bobasy można przebierać, rozbierać, karmić. Dodatkowo można je sadzać na krześle albo w wózku spacerowym, ponieważ w większości przypadków zginają się im kończyny i można nimi w miarę wygodnie poruszać. Jednocześnie lalki tego rodzaju mają dodatkowe, atrakcyjne walory.


Przebieranie lalek to frajda, ale z czasem to nie wystarcza. Poza ubrankami lalki tego rodzaju mają swoje własne cechy charakterystyczne, ulubione elementy, są małymi piłkarzami, kucharzami, lekarkami, pielęgniarkami, królewnami i książętami. Posiadają zwierzęta, z którymi są związane, określone gadżety, np. gadżety strażaka albo szafy pełne ubranek tylko dla siebie. Każda z lalek charakteryzuje się czymś wyjątkowym, dlatego dzieci tak chętnie je wybierają. Z lalkami można tworzyć własne historie albo dopowiadać nowe do tego, kim dana lalka jest. To także dobry sposób na poznawanie zawodów i codzienności. Bawią oraz uczą. Dodatkowo ten rodzaj lalek najczęściej pozwala na wybranie lalek o różnym kolorze skóry i pochodzących z innych kultur.
Lalka dorosła kobieta - Barbie

Nie ma chyba na świecie lalki sławniejszej, niż lalka Barbie. Posiadanie takiej to marzenie wielu dzieci, które tylko czekają, aż rodzice podarują im pudełko z nią. Początkowo lalka Barbie była wysoką, szczupłą blondynką o błękitnych oczach, obecnie posiada różne kolory skóry, włosów, oczu. To sprawia, że jest jeszcze bardziej atrakcyjna.
Choć w kierunku Barbie rozlegają się liczne głosy krytyczne, nadal jest przedmiotem dziecięcych marzeń. Lalka posiada niezwykle dużą liczbę akcesoriów do wyboru: domki, pałace, konie, samochody, jak również mebelki do dokupienia osobno. Wyróżniają ją również cichy. Nie ma kilku elementów do przebrania, lecz kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Specjalne szafy z ubraniami dla Barbie mieszczą stroje na każdą okazję od stroju kąpielowego po strój narciarski.Lalce często towarzyszy jej męski odpowiednik, jakim jest Ken, równie atrakcyjny co sama lalka.
Lalki szmaciane dla dzieci

Wspomnianymi już, ale wartymi uwagi są lalki szmaciane. Nazwa wzięła się od szmatek, z których kiedyś były robione. Dawne modele istotnie nie są urodziwe, lecz jako lalki zachowały swój urok. Obecnie lalki szmaciane stanowią jedne z najładniejszych zabawek.
Lalki szmaciane są w całości mięciutkie. Głowa, kończyny, korpus, ubrania wszystko to jest przyjemne w dotyku, miękkie i gotowe do przytulania. Dzięki temu dziecko może i chce mieć je zawsze przy sobie. Lepiej, niż lalki bobasy, nadają się do wspólnych nocy z najmłodszymi. Szmacianki można albo kupić gotowe, albo zrobić samodzielnie, razem z dziecka zszywając lalkę oraz kompletując dla niej garderobę. Dzieci bardzo lubią takie lalki, zwłaszcza że z roku na rok nie tylko przybywa tradycyjnych lalek szmacianek, ale dodatkowo są one coraz bardziej rozbudowane. Z myślą o edukacji dzieci od najmłodszych lat można znaleźć lalki, którym można wyciągnąć zawartość brzucha. Jest to jedna z możliwości, bo lalkę można także rozbierać, ubierać, wedle własnej ochoty.


Jak walczyć ze słomianym zapałem u dziecka rozpoczynającego naukę gry?

Co zrobić, żeby dziecko – po okresie krótkiej fascynacji – nie wyrzuciło instrumentu w kąt? Do tego jest przede wszystkim potrzebne odpowiednie podejście zarówno nauczyciela muzyki, jak również rodzica. Pierwsze doświadczenia muzyczne powinny kojarzyć się dziecku przyjemnie – z zabawą, czasem odprężenia i relaksu. Dzieci uczą się najefektywniej, gdy przy okazji świetnie się bawią. Wsparciem w rozwoju twórczej kreatywności jest metoda Montessori.


W pierwszym okresie nauki gry najlepiej nabyć zabawki muzyczne, gdyż dziecko – przechodząc z czasem na prawdziwe drewniane instrumenty – nie odczuwa presji i poczucia przymusu, ale sięga po nie mimochodem.
Wraz z upływem czasu warto wprowadzić do harmonogramu dnia dziecka pewność systematyczność w nauce gry na instrumencie. Wówczas pociecha łatwiej wyrobi w sobie nawyk regularnych ćwiczeń i wewnętrznej motywacji. Będzie mogła również w ten sposób sama wyznaczać sobie cele.
W dążeniu do realizacji marzeń zdecydowanie przyda się konsekwencja i nastawienie na realizację wcześniej obranego celu. Gdy dziecko będzie starsze, łatwiej pogodzi większą liczbę szkolnych obowiązków z rozwojem umiejętności w zakresie gry na wybranym instrumencie. Będzie też zdecydowanie lepiej zorganizowane pod względem zarządzania czasem w porównaniu do dzieci, które nie miały dodatkowych zajęć.


W jaki sposób muzyka wpływa na dziecko?

Psychologowie kliniczni i socjologowie kultury wyznają ideę, że słuchanie muzyki, w szczególności muzyki klasycznej, poprawia inteligencję. Choć dowody w tym zakresie nie są dość jasne, z całą pewnością można stwierdzić, że rozwijanie w najmłodszych pasji i miłości do dźwięków wpływa pozytywnie na stymulację mózgu i rozwój zdolności pośrednich, takich jak poczucie rytmu, wrażliwość artystyczna czy zmysł harmonii.
Badania wykazały, że słuchanie muzyki poprawia wykonywanie niektórych rodzajów zadań umysłowych, między innymi rozumowanie przestrzenno-czasowe, przejawiające się na przykład podczas układania puzzli.


Wśród specjalistów z zakresu dziecięcego rozwoju popularny jest też pogląd, że sposób uczenia się w jednym obszarze może prowadzić do poprawy nauki w innych obszarach. Przykładowo, nauka gry na skrzypcach może pozytywnie wpłynąć na naukę pisowni u dzieci, a także rozwijać zdolności matematyczne.


Przekonanie, że słuchanie i granie muzyki uczyni dzieci bardziej inteligentnymi jest częstym powodem, dla którego niektórzy rodzice w naturalny sposób zachęcają swoje dzieci do nauki gry na instrumencie. Bez wątpienia trening muzyczny może wpływać na rozwój mózgu, dając poprawę w zakresie umiejętności motorycznych, behawioralnych, poznawczych i ogólnej inteligencji służącej rozwiązywaniu problemów.


Udowodniono, że dzieci, które uczęszczają na lekcje muzyki, mają większą świadomość swoich celów i poczucia mocy sprawczej w porównaniu do rówieśników, które nie biorą udziału w zajęciach.


Czemu warto kupić dziecku lalkę?

Lalki to jedne z zabawek, których nie należy ignorować. Najlepiej zadbać o to, żeby w pokoju dziecięcym znalazła się przynajmniej jedna. Lalki to przede wszystkim towarzystwo dla dziecka. Możliwość przytulania się oraz szeptania zabawce swoich sekretów. Odgrywa to także rolę terapeutyczną, lalce można powiedzieć wszystko. Znacznie więcej, niż dorosłym.


Wszelkiego rodzaju lalki mają walor edukacyjny i to na kilku wymiarach. Przede wszystkim uczy opieki nad innymi, czułości i empatii. Zachęca dzieci do samodzielności oraz pozwala im ćwiczyć nabyte zdolności. Jednocześnie lalka uczy jakie są zawody, jak są wykonywane, ponieważ można wybrać dla najmłodszego członka rodziny lalki tematyczne, przebrane w odpowiednie uniformy. Kolejna zaleta posiadania lalek jest rozbudowywanie dziwki nim więzi społecznych. Dziecko może bawić się lalką samodzielnie w domu, jak również zaprosić do zabawy w przyjaciół. Tak w domu, jak i poza nim. Dodatkowo lalki, niezależnie od rodzaju, formy, dodatkowych akcesoriów, poprawiają oraz wspierają wyobraźnię. To właśnie lalki stają się pierwszymi uczestnikami szalonych dziecięcych historii, które sprawiają, że świat dziecka nigdy nie jest szary.


pixel